Školarci više ne prave i ne pišu spomenare i leksikone nego se pridružuju vajber grupama i snimaju trendove za TIK Tok

Milan Petrović avatar

Đački spomenari su prošlost, danas deca ispisuju uspomene u vajber grupama i snimaju za Tik Tok

Rođeni sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka sigurno pamte „obaveznu“ knjigu – spomenar, koju su kasnije zamenili leksikonom, sveskom tajni, prvih simpatija i ljubavi, i pitanjima na koje su odgovori otkrivali ko je kakav, koju muziku sluša, čime se bavi u slobodno vreme. Ipak, današnji osnovci i srednjoškolci, „staromodnu verziju ispisivanja uspomena“ zamenili su vajber grupama i Tik Tokom, a razlog tome je najverovatnije jer ni ne znaju za spomenare. Na pomenutim platformama mogu naći ponude za njih, ali teško da će ih ikada poručiti. To pokazuju i onlajn trendovi na kojima maturanti snimaju drugare, idu od klupe do klupe i predstavljaju ih, ističući u videu po čemu će ih pamtiti.

Kada su vajber grupe u pitanju, situacija je malo složenija, jer članovi ovih grupa nisu izloženi javnosti, ali se dešava da situacija izmakne kontroli, i da umesto prepiske za uspomenu neko napiše ružan komentar na račun drugoga, uvredi i emotivno povredi drugare. U tim situacijama deca napuštaju grupe, neko nekoga čak i blokira, što bi moglo da bude nalik situaciji iz prošlosti kada neko u spomenar nacrta ili napiše nešto ružno ili odbije da se upiše. Jasmina Mihnjak, psiholog i psihoterapeut iz Novog Sada, kaže da je sada drugo vreme i da treba da razumemo današnje generacije, jer svaka generacija prolazi kroz to. Ona ističe da deca danas uče stvaranje uspomena na novi način kroz tehnologiju, što je prednost, ali istovremeno naglašava važnost kontrole i vaspitanja dece u korišćenju interneta i društvenih mreža.

Deca ne bi trebalo da koriste društvene mreže pre određenog uzrasta, a roditelji su ti koji moraju da budu prisutni i kontroliraju njihovo korišćenje interneta. Jasmina Mihnjak naglašava važnost pravila i ograničenja, kao i potrebu za edukacijom dece o pravilnom ponašanju na internetu. Igrice treba ograničiti vremenski kako bi se deci naučila kontrola i podstakla fizička aktivnost. Problemi nastaju kada tehnologija preuzme ulogu vaspitanja deteta, umesto roditelja i učitelja. Jasmina Mihnjak ističe da je potrebno graditi poverenje sa decom kako bi se lakše rešavali problemi vezani za korišćenje interneta i društvenih mreža.

Učiteljica iz Subotice Tatjana H. primećuje da spomenari i leksikoni nisu više aktuelni među školarcima, koji radije koriste vajber grupe i Tik Tok za stvaranje i deljenje uspomena. Ona ističe da je tehnologija na neki način nametnula deci nove načine komunikacije, iako su spomenari i dalje dostupni. Roditelji i nastavnici treba da budu prisutni i vode računa o korišćenju tehnologije od strane dece, kako bi se izbegle potencijalne negativne posledice.

Kroz sagledavanje trenutne situacije i pravilno vođenje dece u korišćenju interneta, mogu se prevazići problemi koji proizilaze iz nedostatka kontrole i vaspitanja u ovom digitalnom dobu. Važno je uspostaviti ravnotežu između tehnologije i tradicionalnih oblika stvaranja uspomena, kako bi deca rasla zdravo i sigurno u savremenom digitalnom okruženju.

Milan Petrović avatar