Skrining na rak pluća u UKC Kragujevac: Ovaj rak je najčešći i najsmrtonosniji u Srbiji

Milan Petrović avatar

U UKC Kragujevac, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, održan je stručni sastanak na temu „Napredak u lečenju karcinoma pluća: Sveobuhvatni vodič za lekare opšte medicine“. Ovaj skup okupio je više od 50 lekara opšte medicine iz domova zdravlja Šumadijskog okruga, koji su zajedno sa svojim rukovodiocima i lekarima specijalistima UKC Kragujevac iz oblasti pulmologije, grudne hirurgije, radiologije i onkologije razgovarali o važnosti ranog otkrivanja karcinoma pluća.

Jedan od glavnih ciljeva sastanka bilo je najavljanje skrininga karcinoma pluća, koji će započeti u narednih 15 dana. Prof. dr Slobodan Milisavljević, direktor UKC Kragujevac, naglasio je značaj saradnje između zdravstvenih ustanova u Šumadiji kako bi se obezbedio kvalitetan i sveobuhvatan pristup skriningu ove bolesti.

Rano otkrivanje karcinoma pluća je ključno za uspešno lečenje, budući da se više od 70% pacijenata dijagnostikuje u uznapredovaloj fazi bolesti. „Srbija hitno treba skrining za rano otkrivanje karcinoma pluća,“ izjavila je prof. dr Marina Petrović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Kragujevac.

Karcinom pluća je najčešći i najfatalniji oblik raka u Srbiji, sa godišnjim brojem novoobolelih koji prelazi 7.000, dok više od 5.000 ljudi umre od ove bolesti svake godine. „Na dnevnom nivou, skoro 20 novih pacijenata oboli, a 13 njih umre,“ istakla je prof. dr Petrović, ukazujući na ozbiljnost situacije.

Ideja o sprovođenju skrininga potekla je od direktora UKC Kragujevac i Ministarstva zdravlja, što je omogućilo da se ova inicijativa realizuje. Prof. dr Milisavljević je tokom sastanka naglasio značaj hirurške procene proširenosti karcinoma, kao i prognostičkih faktora koji su od ključne važnosti za lečenje i preživljavanje pacijenata.

U okviru skrining programa biće uključene osobe koje imaju visoke faktore rizika za oboljevanje od karcinoma pluća, kao što su pušači starosti od 50 do 75 godina, bez simptoma. Specifični uslovi uključuju pušački staž od najmanje 30 godina po kutiji cigareta dnevno, ili 15 godina po dve kutije, kao i pozitivnu porodičnu anamnezu.

Skrining će obuhvatiti sve stanovnike sedam opština Šumadijskog okruga, a lekari u domovima zdravlja će tokom redovnih pregleda anketirati pacijente i upućivati ih na dijagnostiku u UKC Kragujevac.

Sam pregled u okviru programa skrininga traje nekoliko minuta i bezbolan je, koristeći niskodozni CT aparat. Nakon snimanja, multidisciplinarni tim lekara odlučuje o daljim koracima na osnovu rezultata.

Na sastanku su pored prof. dr Petrović govorili i drugi stručnjaci, uključujući prof. dr Milisavljevića o ulozi hirurga, kao i radiologe i onkologe o važnosti multidisciplinarnog pristupa lečenju karcinoma pluća.

S obzirom na alarmantne statistike, skrining karcinoma pluća predstavlja ključni korak ka boljem prepoznavanju i lečenju ove ozbiljne bolesti, a stručnjaci se nadaju da će ova inicijativa značajno doprineti smanjenju mortaliteta od karcinoma pluća u Srbiji.

Milan Petrović avatar