Miloš Bajić, poznati slikar i profesor Fakulteta likovnih umetnosti, bio je jedan od prvih umetnika u Jugoslaviji koji je sredinom pedesetih godina prošlog veka počeo da se bavi apstraktnom umetnošću. Izložba njegovih dela, koja će večeras biti otvorena u beogradskoj Galeriji „Rima“, donosi reprezentativne slike iz njegovog opusa. Ova dela su pozajmljena iz porodične zaostavštine i privatnih kolekcija, a neka od njih su predstavljena na izložbama Decembarske grupe i na Bajićevoj prvoj izložbi posvećenoj apstrakciji.
Bajić je nakon Drugog svetskog rata osećao uzvišeni osećaj slobode u bavljenju slikarstvom, težeći ka apstraktnoj umetnosti celim svojim bićem. Njegova dela su zapažena kako od strane likovne kritike, tako i od strane publike. Prema istoričaru umetnosti Savi Stepanovu, Bajić je dospeo do apstraktne umetnosti u vreme kada je ona važila za sinonim modernističke umetnosti u Jugoslaviji.
U tekstu koji prati izložbu, Stepanov ističe specifičnu situaciju u kojoj se Bajić našao u sredini 20. veka, kada je dominirao socijalistički realizam. Kao predratni ilegalac, učesnik u ratu i bivši logoraš, Bajić je bio u sukobu sa stavovima države u koju je verovao, ali je njegova svest o etičkim i estetskim vrednostima umetnosti pobedila. Bio je aktivan u neformalnim umetničkim institucijama koje su se suprotstavljale socijalističkom realizmu i težile modernističkoj umetnosti. Bio je jedan od osnivača grupe „Samostalni“ i imao je važnu ulogu u Decembarskoj grupi, koja je doprinela modernizaciji srpske i jugoslovenske umetnosti.
Bajićeve slike predstavljaju putovanje u svet apstrakcije, sa fokusom na oslobađanje likovnog izraza i igru sa formom, bojom i teksturama. Njegova dela odišu slobodom i ekspresivnošću, dok istovremeno bude osećaj duboke unutrašnje refleksije i emocionalnosti.
Izložba u Galeriji „Rima“ pruža posetiocima priliku da se upoznaju sa jednim od pionira apstraktne umetnosti u Jugoslaviji i da uživaju u njegovim delima koja su ostavila dubok trag u istoriji umetnosti. Ova retrospektiva omogućava da se sagleda Bajićev evolucija kao umetnika i njegov doprinos modernističkom pokretu u jugoslovenskoj umetnosti.
Bajićevo delo ostaje relevantno i aktuelno i danas, jer njegova apstraktna umetnost i dalje inspiriše umetnike širom sveta. Njegova hrabrost da istražuje nove forme i da se oslobodi konvencionalnih pravila slikarstva je ono što ga čini velikim umetnikom čija dela imaju trajnu vrednost i značaj.
Posetite izložbu u Galeriji „Rima“ i upustite se u fascinantan svet apstrakcije kroz dela jednog od najznačajnijih slikara i profesora naše likovne scene. Otkrijte lepotu i dubinu Bajićevog stvaralaštva i doživite umetnost na potpuno nov način.