Slovačka privremeno zatvorila 17 graničnih prelaza – širi se bolest slinavke i šapa

Milan Petrović avatar

U okviru mera za sprečavanje širenja zarazne bolesti slinavke i šapa, slovačke vlasti su odlučile da privremeno zatvore 16 graničnih prelaza sa Mađarskom i jedan sa Austrijom. Ove informacije objavila je slovačka policija putem društvenih mreža. Mera je uvedena kao odgovor na pojavu bolesti u regionu, a očekuje se da će privremene kontrole na ostalim graničnim prelazima trajati od sutra do 7. maja u ponoć.

Iako do sada nije zabeležena pojava slinavke i šapa na teritoriji Austrije, slovačko Ministarstvo unutrašnjih poslova naglašava da je važno uspostaviti privremene kontrole na unutrašnjim granicama zbog geografske blizine područja gde je bolest prijavljena. Ovaj proaktivan pristup ima za cilj da se spreči potencijalno širenje bolesti u susedne zemlje.

Pored toga, Češka državna veterinarska uprava je najavila da će granični prelaz Bila – Bumbalka Makov između Češke i Slovačke biti zatvoren za prevoz životinja, životinjskih proizvoda i stočne hrane, dok će ostati otvoren za vozila koja prevoze drugu robu. Ova mera je deo šire strategije za kontrolu i prevenciju širenja bolesti.

Na slovačkoj granici, većina vozila koja prelaze prolazi kroz dezinfekcione prostirke, dok se rizična vozila usmeravaju ka „dezinfekcionom kupatilu“. Najrizičnija vozila se šalju na liniju za dekontaminaciju, čime se dodatno smanjuje rizik od prenosa bolesti. Ove mere su ključne za očuvanje zdravlja životinja i javne bezbednosti.

U Srbiji, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da do sada nije zabeležen nijedan slučaj slinavke i šapa. U zemlji se sprovode redovne provere i mere opreza kako bi se osiguralo da bolest ne prodre na njene teritorije. U ovom trenutku, situacija u Srbiji ostaje pod kontrolom, ali vlasti i dalje prate razvoj događaja u regionu.

U Evropi je trenutno potvrđeno ukupno 11 žarišta slinavke i šapa, s najviše slučajeva u Nemačkoj, dok se bolest pojavila i na šest farmi u Slovačkoj i četiri u Mađarskoj. Ova situacija stvara zabrinutost među zemljama članicama Evropske unije, koje su u stalnoj komunikaciji kako bi se koordinisale odgovarajuće mere za zaštitu životinja i poljoprivrede.

Slinavka i šapa su virusne bolesti koje pogađaju domaće i divlje životinje, a prenose se kontaktom sa zaraženim životinjama ili njihovim izmetom. Ove bolesti mogu imati ozbiljne posledice po stočarstvo, što dodatno naglašava važnost pravovremenih i efikasnih mera prevencije.

U svetlu ovih događaja, važno je da se svi akteri u lancu ishrane, od farmera do potrošača, upoznaju sa simptomima bolesti i pravilnim postupcima u slučaju sumnje na infekciju. Edukacija i svest su ključni za prevenciju širenja bolesti, a vlasti nastavljaju da pružaju informacije i resurse kako bi se obezbedila sigurnost u stočarstvu.

U zaključku, zatvaranje graničnih prelaza i uvođenje dodatnih kontrola na granicama su neophodne mere koje imaju za cilj zaštitu zdravlja životinja i prevenciju širenja bolesti. Saradnja između zemalja, kao i pravovremeno reagovanje vlasti, od suštinske je važnosti za očuvanje poljoprivrednog sektora i zdravlja populacije. S obzirom na trenutnu situaciju, sve strane moraju ostati oprezne i proaktivne kako bi se sprečilo širenje slinavke i šapa u regionu.

Milan Petrović avatar