ŠOK-CENA JAGODA NA BEOGRADSKOJ PIJACI Građani ne veruju da ovoliko naplaćuju – koštaju duplo više od kila mesa

Milan Petrović avatar

Cene svežih proizvoda, posebno voća, često su predmet rasprave i nezadovoljstva među potrošačima. U ovom slučaju, cena jagoda u Srbiji postala je glavni fokus kritika. Sa cenom od 500 dinara za 250 grama, kilogram jagoda košta neverovatnih 2.000 dinara. Ova cifra je izazvala veliku zabrinutost među kupcima koji smatraju da su cene neproporcionalne, posebno u poređenju sa drugim voćem i povrćem na tržištu.

Jagode su popularno voće koje se često konzumira sveže, ali se i koristi u različitim desertima i napicima. Njihova slatkoća i sočnost čine ih omiljenim među potrošačima svih uzrasta. Ipak, trenutna cena koja se nudi na tržištu postavlja pitanja o dostupnosti ovog voća, posebno za porodice sa nižim primanjima.

U poslednjim godinama, cene voća su generalno rasle, ali ovakvi ekstremni skokovi su retkost. Mnogi potrošači se pitaju šta uzrokuje ovako visoke cene. Jedan od faktora jeste sezonska potražnja. Jagode su često dostupne samo u određenim periodima godine, što može uticati na njihovu cenu. Takođe, vremenski uslovi, kao što su suša ili obilne kiše, mogu značajno uticati na prinos i kvalitet plodova, što dalje povećava cene.

Drugi razlog za visoke cene može biti i inflacija koja utiče na troškove proizvodnje i distribucije. Poljoprivrednici se suočavaju sa višim troškovima za đubriva, gorivo i radnu snagu, što se direktno odražava na krajnjoj ceni proizvoda. Na to se nadovezuje i problem sa transportom, koji je dodatno otežan zbog globalnih poremećaja izazvanih pandemijom i ratovima, što može dovesti do dodatnih troškova i povećanja cena.

Mnogi kupci izražavaju nezadovoljstvo na društvenim mrežama, gde dele svoja iskustva i komentare o trenutnim cenama. Neki od njih smatraju da bi trebalo da se uvedu mere zaštite potrošača, a drugi predlažu da se poveća proizvodnja jagoda u Srbiji kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i stabilizovale cene.

S obzirom na trenutnu situaciju, potrošači su prinuđeni da preispitaju svoje navike i prioritete kada je u pitanju kupovina. Mnogi se odlučuju za alternativne opcije, poput zamene jagoda sa drugim voćem koje je dostupnije i povoljnije. Na tržištu se mogu naći druge vrste bobičastog voća, poput borovnica ili malina, koje takođe nude slične nutritivne vrednosti i ukus.

Pored toga, potrošači se sve više okreću lokalnim proizvođačima i pijacama, gde mogu pronaći svežije proizvode po konkurentnijim cenama. Ova praksa ne samo da podržava lokalnu ekonomiju, već i smanjuje emisiju CO2 koja se javlja tokom transporta hrane.

U ovom trenutku, važno je da potrošači budu svesni svojih prava i da se bore za fer cene. Možda bi trebalo razmisliti o organizovanju potrošačkih grupa koje bi mogle da pregovaraju o cenama direktno sa proizvođačima ili distributerima. Takođe, edukacija o sezonskoj proizvodnji i mogućnostima konzerviranja voća može pomoći u smanjenju troškova i omogućiti potrošačima da uživaju u jagodama tokom cele godine.

Visoke cene jagoda su samo jedan od simptoma šireg problema u poljoprivredi i ekonomiji, koji zahteva pažnju i akciju. Potrošači, poljoprivrednici i vladine institucije moraju zajedno raditi na rešenjima koja će osigurati da sveže voće ostane dostupno svima, bez obzira na ekonomske prilike. U međuvremenu, dok se situacija ne stabilizuje, možda je najbolje uživati u jagodama kada su dostupne, ali se ne oslanjati isključivo na njih kao na osnovni deo ishrane.

Milan Petrović avatar