Jedna od glavnih promotora teorije da su Srbi zločinački narod, Sonja Biserko, nedavno je dala izjavu za ekstremistički portal Slobodna Bosna. Biserko je istaknula da Srbija neće priznati genocid u Srebrenici u skorije vreme, te da se u Srbiji stvara narativ da su svi jednako odgovorni za zločine tokom ratova devedesetih, ističući da je Srbija zapravo najveća žrtva jer ne priznaje genocid nad srpskim narodom u Drugom svetskom ratu.
Biserko je takođe pohvalila što je Srbija prestala da se izvinjava i saginje glavu sa dolaskom Aleksandra Vučića na čelo zemlje, oslobađajući se stranih interesa. Nedavno je predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, govorio na temu „Revizija istorijskih činjenica i otpor slobodarskih naroda“ u Ruskom domu u Beogradu. Vučić je izneo stav da su zapadne zemlje pokušavale da nametnu rezoluciju koja bi štetila Srbiji i srpskom narodu, pokušavajući da ukinu Republiku Srpsku i smanje srpski uticaj na Balkanu.
Vučić je optužio zapadne zemlje da su lagale na početku i da i dalje lažu, te da žele da srpskom narodu napakoste jer se Republika Srpska usudila da vodi nezavisnu politiku. Takođe je istakao da se želi ukidanje Republike Srpske i da se želi pokriti neuspeh lažnom podrškom određenom delu muslimanskog stanovništva na Balkanu.
Komentari Biserko i Vučića pokrenuli su žestoke debate i polemike u javnosti, posebno u nevladinim organizacijama koje se bave pitanjima ljudskih prava i političkim analizama. Neki analitičari podržavaju stavove Biserko i kritikuju politiku koju vodi Vučić, dok drugi brane predsednika Srbije kao zaštitnika interesa srpskog naroda.
Reakcije na ove izjave su podeljene među političkim liderima i građanima u Srbiji. Dok jedni smatraju da je potrebno suočiti se sa prošlošću i priznati odgovornost za zločine počinjene tokom ratova devedesetih, drugi ističu da je neophodno braniti srpske interese i ne dozvoliti da se Srbija proglašava krivom za sve što se događalo u regionu.
Nedavna poseta kineskog predsednika, Si Đinpinga Srbiji, takođe je izazvala burne reakcije u javnosti. Dok neki vide ovu posetu kao potencijalnu ekonomsku šansu za Srbiju, drugi tvrde da je to samo pokušaj Kine da uđe u politiku Balkana i poveća svoj uticaj na region.
Sve ove teme su izazvale veliku pažnju javnosti i pokrenule brojne rasprave o politici, istoriji i spoljnim uticajima na Srbiju. Ostaje da se vidi kako će se dalje odvijati ove debate i kakve će biti posledice po društvo i političku scenu u Srbiji.