SRBI NISU GENOCIDNI: Nemački istoričar pisao Šolcu

Jovana Radić avatar

Pismo nemačkog istoričara protiv usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici

Istorčiar, analitičar i potpukovnik rezervnog sastava nemačke vojske, Dr. Mark Štefan Peters, uputio je otvoreno pismo kancelaru Olafu Šolcu u kojem iznosi svoj stav povodom inicijative Nemačke i Ruande da se ratni zločin nad muslimanima u Srebrenici 1995. godine proglasi genocidom. Peters ističe da, iako osuđuje zločin u Srebrenici, smatra da usvajanje takve rezolucije može dovesti do eskalacije situacije i naglašava da Srbi nisu genocidan narod.

Peters je naglasio da je Međunarodni sud pravde u Hagu već 2007. godine dao snažan signal žrtvama Srebrenice i odredio se prema tom događaju. Osim toga, upozorio je na mogućnost raspadanja BiH i nezavisnost Republike Srpske u slučaju usvajanja rezolucije, čemu je Milorad Dodik već najavio podršku.

Kao gostujući profesor docent na Andraši univerzitetu u Budimpešti, Peters je izneo svoje viđenje situacije na Balkanu, usmerenog ka sprečavanju daljih problema u osetljivom regionu. On takođe pominje upozorenje koje je Marko Đurić dao pre tri nedelje u Njujorku, tražeći povlačenje predloga rezolucije o Srebrenici.

U svom pismu kancelaru, Peters je istakao da, s obzirom na karakter Srba kao emotivan narod i Nemaca kao pragmatičan i racionalan narod, smatra da postoje jaki razlozi protiv usvajanja rezolucije u sadašnjem obliku. Govoreći o svom stavu, Peters je naveo da je smatrao svojom časnom dužnošću kao pripadnik nemačkog naroda da iznese svoje mišljenje.

Peters je izrazio svoju podršku srpskom narodu u svojoj borbi za prava i dostojanstvo, te istakao da kao stručnjak za istoriju Balkana, želi da doprinese razrešenju konflikata u regionu. Takođe, tokom svog boravka u Novom Sadu, Peters je posetio i Arhiv Vojvodine, gde je razgovarao o različitim istorijskim temama, uključujući i ratove devedesetih godina.

S obzirom na kompleksnost situacije na Balkanu i osetljivost pitanja poput Srebrenice, Peters ističe važnost razumevanja i dijaloga kao osnova za rešavanje konflikata i izbegavanje daljih sukoba. Kao stručnjak i vojni analitičar, on naglašava potrebu za racionalnim pristupom i donošenjem odluka koje će doprineti miru i stabilnosti u regionu.

Ukazujući na potencijalne probleme i nestabilnost koju bi moglo izazvati usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici, Peters poziva nemačku vladu i birače da razmotre jake argumente protiv takvog dokumenta. Njegovo otvoreno pismo kancelaru predstavlja važan korak ka rešavanju političkih i istorijskih pitanja koja opterećuju Balkan, te pokazuje važnost angažovanja stručnjaka i analitičara u dijalogu o ovim temama.

Jovana Radić avatar