SRBI SA KOSOVA I METOHIJE POKAZALI VERU JAČU OD VREMENA: Veliko sabranje u zadužbini cara Dušana kod Prizrena

Milan Petrović avatar

Pod svodovima zadužbine cara Dušana kod starog Prizrena, manastira Svetih Arhangela, održano je sabranje koje je ujedinilo istoriju, veru i narod. Na Lazarevu subotu, uoči Strasne sedmice, svetoj liturgiji koju je služio episkop raško-prizrenski Teodosije, prisustvovao je veliki broj vernika iz svih krajeva Kosova i Metohije. Ovaj događaj je predstavljao povratak korenima, Hristu i precima, istovremeno obnavljajući duhovnu i kulturnu vezu srpskog naroda sa njegovim nasleđem.

Manastir Svetih Arhangela, nekada skoro zaboravljena svetinja, ponovo je oživeo zahvaljujući vernicima koji su, sa ikonama u rukama i molitvom u srcu, dolazili da se poklone. Ova drevna svetinja, pod zaštitom nebeskih Arhangela, još uvek čuva duhovno blago naroda koji joj se vraća sa verom. U liturgiji koja je bila ispunjena molitvama, pojanjima i suzama radosnicama, vernici su pokazali da njihova vera u Hrista vaskrslog, kao i ljubav prema Kosovu i Metohiji, ne blede ni pod najvećim iskušenjima.

Episkop Teodosije, obraćajući se okupljenima, istakao je značaj ovog sabranja rečima koje su nadmašivale običan pozdrav. On je podsetio da se manastir, koji je vekovima bio zatrpan, ponovo vaskrsava snagom Božjom. „Hvala Bogu što nas ovako divno okuplja i hvala vama što dolazite iz raznih krajeva. Vašim dolaskom potvrđujete čije su ove svetinje i kome pripadaju,“ rekao je Teodosije. Njegove reči su odjekivale kroz vreme, svedočanstvo da duhovna baština ostaje živa dokle god ima onih koji joj se vraćaju sa verom i ljubavlju.

Ovaj dan je bio simbol večnosti u kojoj su vera, molitva i zajedništvo jači od svake sile ovog sveta. Zvona manastira su se oglašavala pod vedrim prizrenskim nebom, podsećajući sve prisutne da narod koji ima ovakve svetinje i ovakvu veru nikada nije sam niti zaboravljen. U isto vreme, u zaštićenoj zoni blizu Prizrena, izveštaji govore o nelegalnim građevinskim radovima koji prete opstanku isposnice, što dodatno naglašava potrebu za očuvanjem kulturnog nasleđa.

U znak poštovanja prema žrtvama tragičnih događaja iz 2004. godine, vernici su se okupili u manastiru, podsećajući na borbu i snagu srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Ova okupljanja postaju sve važnija u svetlu izazova s kojima se suočava srpski narod, posebno u kontekstu nedavnih poziva na rušenje saborne crkve u Prištini, što je izazvalo duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa.

Eparhija raško-prizrenska osudila je ovaj ekstremistički čin, naglašavajući potrebu za očuvanjem kulturnih i duhovnih vrednosti. U duhu bratske ljubavi, jereji su se okupili kako bi razmenili iskustva i planirali dalji rad u Gospodnjoj njivi. Takođe, sveštenici prizrenskog i prištinskog namesništva okupili su se radi međusobnog osnaživanja u služenju vernom narodu tokom izazovnih, ali blagodati ispunjenih dana.

Advokat Aleksandar Radovanović, glavni pravni savetnik Eparhije raško-prizrenske, u svom autorskom tekstu analizirao je novi napad na crkvu Hrista Spasitelja u Prištini kroz lažne optužbe, razotkrivajući skrivene motive šovinističke propagande. Ovaj tekst dodatno osvetljava trenutnu situaciju i izazove sa kojima se suočava srpska zajednica na Kosovu i Metohiji.

U svetlu svih ovih događaja, sabranje u manastiru Svetih Arhangela ostaje simbol otpora, zajedništva i vere, pružajući nadu i podsticaj svima onima koji teže očuvanju svoje kulture i identiteta. Veruje se da će, uz Božiju pomoć i jedinstvo naroda, svetinje ostati sačuvane za buduće generacije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: