Srbija na udaru prašnjave oluje: Evo šta nas čeka za Uskrs (Mapa)

Milan Petrović avatar

Nakon pretežno toplog i sunčanog vikenda, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Srbija će od danas doživeti promenljivo oblačno i toplo vreme sa temperaturama između 20 i 26 stepeni. Meteorolog Ivan Ristić najavljuje dolazak peska iz Sahare, a prema rečima kolege Marka Čubrila, očekuju se i pljuskovi i grmljavina.

U ponedeljak, na severu, zapadu i jugozapadu, a od utorka u celoj zemlji, predviđa se nestabilno vreme sa kratkotrajnom kišom ili pljuskom. Prema prognozi, od nedelje će sa jugozapada stići topao i vlažan vazduh, što će doneti oblačno i nestabilno vreme uz prijatne prolećne temperature.

Temperatura bi sredinom nedelje mogla dostići i do 25 stepeni Celzijusa, uz povremene kiše ili grmljavinske pljuskove, najčešće u južnim, jugozapadnim i zapadnim delovima Srbije. Na kraju nedelje, takvo vreme se očekuje i u centralnim i severnim delovima regiona. Prema Čubriloovoj prognozi, od drugog dela sedmice očekuje se osveženje uz pojavu lokalnih pljuskova i kiše, ali jače zahlađenje nije na vidiku.

Sledećeg vikenda, na Uskrs, maksimalne temperature će se kretati od 13 do 19 stepeni Celzijusa. Očekuje se tipično prolećno vreme, promenljivo oblačno uz duže sunčane intervale i umereno toplo sa temperaturama oko proseka.

Kako prognoziraju meteorolozi, predstojeći dani donose promenu u vremenskim prilikama, smenu kiše i sunca, a u kombinaciji sa saharskim peskom, očekuje se i pojava prljave kiše. Ivan Ristić najavljuje da će saharski pesak stići u Srbiju već u ponedeljak popodne. Tokom cele naredne nedelje, vreme će biti veoma promenljivo, a kada god bude padala kiša, padaće i čestice saharskog peska, što će izazvati prljavu kišu.

Ova pojava ne pogađa samo Srbiju, već i susedne zemlje poput Hrvatske i Mađarske, koje se takođe suočavaju sa „prašnjavom olujom“. Pesak iz Sahare može imati ozbiljne posledice po zdravlje, posebno kod osoba sa astmom, bronhitisom ili drugim plućnim bolestima. Deca, starije osobe i trudnice su posebno ranjive grupe. Simptomi izloženosti pesku uključuju kašalj, otežano disanje i iritaciju disajnih puteva.

Fini prah može izazvati upale, povećavajući rizik od srčanih i moždanih udara, dok dugotrajna izloženost može doprineti razvoju kardiovaskularnih bolesti. Veće čestice saharske prašine mogu iritirati kožu i oči, dok manje čestice mogu biti udahnute, izazivajući respiratorne poremećaje i kardiovaskularne probleme.

Meteorolozi preporučuju smanjenje vremena provedenog na otvorenom, kao i praćenje kvaliteta vazduha, posebno za ljude iz rizičnih grupa. Preporučuje se zatvaranje prozora i vrata kako bi se sprečio ulazak peska u domove i vozila.

U svetlu ovih vremenskih promena, važno je da građani budu informisani i pripremljeni na moguće posledice i prilagode svoje aktivnosti u skladu sa prognozama. Ovaj fenomen može doneti neprijatnosti, ali uz malo opreza i pripreme, može se prevazići. U nastavku, na zvaničnim meteorološkim stranicama moguće je pratiti kretanje peska iz Sahare ka našem regionu i ažurirati informacije o vremenskim prilikama.

Milan Petrović avatar