Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić istaknula je važnost usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, naglašavajući da je Srbija izborila svoje interese, svet i međunarodno pravo. Brnabić je istakla da rezultat glasanja u Generalnoj skupštini UN odražava napore Srbije u diplomatskim aktivnostima. Više od dve trećine zemalja nije podržalo rezoluciju, što, prema Brnabić, pokazuje da su i zemlje koje su bile uzdržane bile protiv rezolucije. Ona je pohvalila trud predsednika i diplomatiju Srbije, ističući da je zemlja pokazala kako se bori za svoje interese, svet i principe međunarodnog prava.
Generalna skupština UN usvojila je rezoluciju o Srebrenici sa 84 glasa za, 19 protiv i 68 uzdržanih glasova. Uspostavljena je veća uzdržanost i protivljenje nego podrška rezoluciji, pri čemu je samo 43 posto zemalja članica glasalo za rezoluciju o Srebrenici, dok je 57 posto bilo protiv ili uzdržano.
Ova rezolucija je izazvala različite reakcije u međunarodnoj zajednici. Dok su neke zemlje podržale rezoluciju kao važan korak u priznavanju zločina počinjenih tokom rata u Bosni i Hercegovini, druge su bile oprezne i uzdržane u glasanju. Srbija je aktivno radila na diplomatskom lobiranju kako bi osigurala što veću podršku za svoje stavove.
Srebrenica je bila poprište masakra tokom rata u Bosni i Hercegovini u julu 1995. godine, kada su bosanski Srbi ubili više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Ovaj zločin se smatra jednim od najstrašnijih u Evropi poslije Drugog svjetskog rata i nosi teško nasljeđe u regionu.
Srbija je suočena sa različitim pritiscima u vezi sa događajima u Srebrenici, a usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN predstavlja važan korak u procesu suočavanja sa prošlošću. Rezolucija poziva sve strane da priznaju istinu, odaju počast žrtvama i preduzmu korake ka pomirenju i izgradnji mira u regionu.
Važno je naglasiti da podrška rezoluciji ne znači negiranje patnje srpskog naroda tokom rata, već ukazuje na važnost priznavanja zločina i odgovornosti za počinjene zločine. Srbija se zalaže za istinu, pravdu i pomirenje kao osnovu za izgradnju stabilne i prosperitetne budućnosti.
Iako su stavovi o događajima u Srebrenici i dalje podložni političkim interpretacijama, usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN predstavlja korak ka suočavanju sa prošlošću i izgradnji bolje budućnosti za sve u regionu. Srbija ostaje posvećena dijalogu, saradnji i miru u regiji, te će nastaviti sa aktivnim učešćem u međunarodnoj zajednici kako bi promovisala svoje interese i princip međunarodnog prava.