Prošle godine suočili smo se s razornim superćelijskim olujama, a stručnjaci upozoravaju da globalno zagrijavanje doprinosi porastu ovakvih oluja. Ovih dana temperatura zraka dosegnut će 35 stupnjeva Celzijusovih, što je jedan od preduvjeta za pojavu jakih oluja. Meteorolog Ivan Ristić navodi da tropski val stiže u Srbiju, te da će uz visoke temperature od 35 stupnjeva i veliku vlagu biti vrlo sparno. S obzirom na trenutnu temperaturu Jadranskog mora od 21 do 24 stupnja, još ne treba očekivati superćelijske oluje, ali moguće su klasične oluje koje liče na superćelijske.
Kako bi se formirala superćelijska oluja, more mora dostići temperaturu od 27 stupnjeva Celzijusa, što uz prisutnost vlage u atmosferi stvara pogodne uvjete za razvoj oluje. Superćelijske oluje karakteriziraju jako vjetrovi i ozbiljne posljedice poput gradova i razorne štete. Globalno zagrijavanje je glavni uzročnik ekstremnih vremenskih pojava poput superćelijskih oluja, a stručnjaci upozoravaju da svako ljeto nosi rizik od njihove pojave.
Iako još nije moguće precizno predvidjeti pojavu superćelijskih oluja, klimatolozi ističu da živimo u atmosferi koja podržava sve jače i razornije oluje. Očekuje se i leto s temperaturama iznad prosjeka, te je važno pratiti razvoj vremenskih prilika kako bi se na vrijeme reagiralo na moguće oluje. Nakon tropskog vala, očekuje se nova nestabilnost atmosfere uz grmljavinske pljuskove oko 11. lipnja.
Ukupno, situacija u zraku postaje sve neizvjesnija i građani se potiču da prate vremenske prognoze i budu spremni na moguće ekstremne vremenske uvjete. Klimatske promjene i globalno zagrijavanje dodatno povećavaju rizik od razornih oluja, te je važno poduzeti preventivne mjere kako bi se smanjile eventualne posljedice.