Srpski carinici se suočavaju s kontinuiranim pokušajima krijumčarenja zlata preko granice, pri čemu se ovaj dragoceni metal prenosi u različitim oblicima, uključujući nakit, prah, listiće, poluge i pločice. Tokom protekle decenije, zaplenjeno je oko 142 kilograma zlata, a samo prošle godine otkriveno je više od 18 kilograma. Krijumčari najčešće zlato skrivaju u vozilima ili na sebi prilikom prelaska granice, ali su ga carinici otkrili čak i u neobičnim skrovištima poput tetrapaka sokova ili ajvara.
Najveća zaplena zlata ove godine zabeležena je na prelazu Horgoš, gde je otkrivena kolekcija neprijavljenog zlatnog nakita, dukata „Franc Jozef“ i ručnih časovnika svetski poznatih marki, čija je ukupna vrednost iznosila 357.000 evra. Među krijumčarima su i strani i domaći državljani, pri čemu većina dolazi iz zemalja regiona. Uprava carina ističe da je neophodno prijavljivati sve dragocenosti prilikom prelaska granice, kako bi se izbegao rizik njihovog privremenog ili trajnog oduzimanja.
Nedavno otkriveni slučajevi uključuju pronalazak zlatnog nakita u torbama s odećom na prelazu Gradina, gde je pronađen neseser s ogrlicama, narukvicama, prstenjem, minđušama i privezaka vrednim 20.000 evra. Takođe, na prelazu Vatin su strani državljani pokušali da prokrijumčare preko 100 komada zlatnog i pozlaćenog nakita, koji je bio skriven u njihovoj prtljazi.
U slučaju neprijavljivanja dragocenosti prilikom prelaska granice, postoji rizik da im se ona privremeno ili trajno oduzme, a carinici mogu čak i da zaplene automobil krijumčara, ukoliko vrednost otkrivenog zlata premašuje trećinu vrednosti vozila. O sudbini oduzetog zlata odlučuje sud, a ako bude trajno oduzeto, prodaje se na licitaciji, a prihod se uplaćuje u budžet Republike Srbije.
Uprava carina apeluje na sve putnike da poštuju propise i prijavljuju sve dragocenosti prilikom prelaska granice kako bi se izbegli nepotrebni problemi i gubici. Krijumčarenje zlata preko granice predstavlja ozbiljan prekršaj i suočava krijumčare s mogućim kaznama i gubicima imovine. Stoga je važno poštovati zakone i propise kako bismo zajedno doprineli borbi protiv krijumčarenja i nelegalne trgovine zlatom.