Popularni srpski satiričar Zoran Kesić nedavno je zapalio društvene mreže izjavom da bi rušio zgrade da dođe na vlast. Njegova izjava izrečena na opozicionoj televiziji izazvala je brojne reakcije i podigla prašinu.
Kesić je na ironičan način kritikovao aktuelne vlasti u Beogradu, posebno projekt „Beograd na vodi“, nazivajući ga osveživačem prostorije. On je istakao da se umesto građenja luksuznih zgrada, trebaju graditi parkovi i očuvati zelene površine.
Oštre reči koje je Kesić upotrebio uzburkale su javnost, a mnogi su se pitali da li je to samo šala ili ozbiljna pretnja vlasti. Ipak, zasigurno je da je Kesić svojim izjavama skrenuo pažnju na problematiku urbanizma i građevinskih projekata u Beogradu.
Ova izjava došla je u vreme kada se u Srbiji sve češće postavlja pitanje o odnosu prema urbanom planiranju i očuvanju kulturne baštine. Projekti poput „Beograd na vodi“ nailaze na mnoge kritike zbog nedostatka transparentnosti i nedovoljnog uvažavanja mišljenja građana.
Naravno, Kesićeve reči nisu jedini oblik kritike aktuelnih vlasti. Brojni građani, arhitekte, urbanisti i aktivisti već duže vreme upozoravaju na probleme u planiranju urbanog prostora i zalažu se za očuvanje zelenih površina i kulturne baštine.
Nije retkost da se javne debate oko urbanizma pretvore u političke sukobe, a Kesićeva izjava samo je dodatno podgrejala rasprave o tome šta treba i kako treba graditi u Beogradu. Pitanje je da li će se ovakvi stavovi pretočiti u konkretna rešenja i promene u urbanističkim projektima ili će ostati samo plod plod mašte satiričara.
U međuvremenu, Kesić je nastavio sa svojim šalama i provokacijama na društvenim mrežama, ali je i dalje ostao tema brojnih polemika i rasprava. Njegova hrabra izjava o rušenju zgrada kako bi se napravili parkovi, sada se čini kao poziv na akciju i promene u urbanističkom planiranju.
U svakom slučaju, ova izjava Zorana Kesića pokazuje koliko je važno otvoreno i kritičko mišljenje u društvu, te da se problemi urbanog planiranja ne smeju ignorisati ili tretirati olako. Građani Beograda i Srbije imaju pravo da se izjasne o tome kako žele da izgleda njihov grad i da se njihova mišljenja uvaže prilikom donošenja odluka o urbanističkim projektima.