Šta bi najviše moglo da poskupi na pijacama

Milan Petrović avatar

Prethodna godina je donela značajno povećanje inflacije u Srbiji zbog visokih cena voća i povrća, a stručnjaci sada upozoravaju da bi se situacija mogla ponoviti i ove sezone. Klimatske promene su uzrok manjeg roda voća, a potrošači se suočavaju sa sve većim cenama slatkih plodova.

Agroekonomista Milan Prostran za RT Balkan navodi da će prinos voća biti manji zbog mraza koji je pogodio zasade krajem aprila, posebno ranih sorti poput kajsija, bresaka, trešanja i višanja. Temperature ispod nule nisu pogodile sve delove zemlje jednako, pa će šteta od mraza biti različita.

Procenjuje se da će ovogodišnji rod voća biti manji nego prošle godine, što će uticati na cene na tržištima. Kajsije, breskve, trešnje i višnje će verovatno poskupeti, a kvalitet plodova će takođe biti lošiji. Voće koje rano cveta najviše je stradalo od mraza, pa će potrošači plaćati više za manje kvalitetno voće.

Predsednik Društva voćara Vojvodine Zoran Keserović navodi da je sneg polomio mlade izdanke malina, dok je najviše stradala šljiva. Prognoze su da će rod voća biti na nivou proseka zbog niskih temperatura. Redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Saša Matijašević ističe da će rod grožđa biti niži za oko 30 do 40 odsto zbog vremenskih uslova.

Trenutne cene voća na pijacama su visoke, a očekuje se da će dalje rasti usled manjka roda. Kajsije se prodaju po ceni od 1.000 dinara na Kalenić pijaci, dok su cene na Kvantašu nešto niže. Potrošači su primorani da kupuju manje količine voća zbog visokih cena.

Situacija sa manjkom roda voća i povrća u Srbiji ukazuje na potrebu za boljom zaštitom useva od klimatskih promena i unapređenjem poljoprivredne proizvodnje. Potrošači će morati da se prilagode novoj situaciji na tržištu i pronađu alternativne izvore svežih plodova.

Milan Petrović avatar