Nevremena su sve učestalija širom Srbije, a poljoprivrednici se svakodnevno suočavaju sa posledicama. Velike količine padavina, olujni vetrovi i grad nanose veliku štetu usevima, voćnjacima i povrtnjacima. U jagodinskoj opštini, suva grad je najviše oštetio kukuruz, suncokret, voće kao što su breskve, jabuke, kruške i dunje. Poljoprivrednici su počeli da prijavljuju štetu, a Štab za vanredne situacije je već krenuo sa procenom oštećenja.
Nevreme je takođe zahvatilo Rudničko-takovski kraj, Gornji Milanovac, Aranđelovac, Topolu i Kragujevac. Grad veličine oraha i lešnika je zasuo ove predele, praveći veliku štetu na poljoprivrednim kulturama, voćnjacima i usevima. U Kragujevcu, oluja je praćena obilnim padavinama i jakim gradom, što je izazvalo probleme u samom centru grada. JKP „Vodovod i kanalizacija“ imalo je mnogo intervencija zbog izlivanja kišne kanalizacije. Gradski Štab za krizne situacije je u pripravnosti već 96 sati i prati situaciju. Četiri protivgradne stanice su delovale i ispaljeno je preko 200 raketa u gradonosne oblake.
U Gornjem Milanovcu, nevreme je prouzrokovalo oštećenja na usevima i voćnjacima, kao i na kućama. Opštinska uprava pozvala je žitelje da prijave štetu na opštinskoj pisarnici. U centru grada, jedna protivgradna raketa završila je u krovu domaćinstva, što je dovelo do najave tužbe protiv proizvođača protivgradnih raketa.
Kol-centar gradskog štaba za vanredne situacije primio je mnogo prijava građana čije su imovine oštećene tokom nevremena. Automobile, krovove, fasade kuća, bašte su uništene, a voda je prodrla i u nekoliko podruma. Nadležne službe sprovode dezinfekciju u slučaju izlivanja fekalne kanalizacije. Štete na usevima i infrastrukturi građani prijavljuju u svojim mesnim zajednicama.
Uprava za vanredne situacije Kragujevac zajedno sa javno-komunalnim preduzećima i dalje prati situaciju i intervencije su u toku. Snabdevanje vodom, strujom i gasom je normalno, a grad funkcioniše stabilno.
Nevreme je uzrokovalo ozbiljnu štetu poljoprivrednicima, ali i građanima ovih krajeva. Važno je da se šteta prijavi nadležnim institucijama kako bi se procenila i eventualno nadoknadila. Poljoprivrednici su ugroženi i potrebna je podrška i pomoć države u očuvanju njihovih useva i voćnjaka. Vreme je da se preduzmu adekvatne mere i da se uloži napor u zaštitu poljoprivredne proizvodnje od štetnih vremenskih nepogoda.