Belgijski Univerzitet u Levenu saopštio je da je pokrenuo disciplinsku istragu protiv studenta ginekologije, koji je proglašen krivim za silovanje, ali je sudija odbio da izrekne zatvorsku kaznu. U obrazloženju svoje odluke, sudija je naveo da je 24-godišnji počinilac „mlad i talentovan“, što je dodatno izazvalo javnu osudu. Univerzitet je odmah reagovao i zabranio mu ulazak u svoje prostorije, a student se suočava sa mogućim sankcijama koje uključuju od upozorenja do trajnog isključenja sa fakulteta.
Incident se dogodio u novembru 2023. godine, kada je student silovao svoju koleginicu. Krivični sud u Levenu ocenio je da su dela koja je počinio „ozbiljna i društveno neprihvatljiva“, ali je sudija smatrao da izricanje zatvorske kazne ne bi bilo adekvatno zbog mlade dobi i potencijala počinioca. Ova odluka je izazvala ogromno negodovanje u javnosti, a mnogi smatraju da je pravosudni sistem na ovaj način poslao pogrešnu poruku o ozbiljnosti seksualnog nasilja.
U četvrtak je javno tužilaštvo u Levenu podnelo žalbu na presudu, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije i želju za pravdom. Univerzitetska bolnica u Levenu, gde je osumnjičeni radio kao stažista, suspendovala ga je iz mera predostrožnosti, pokazujući tako svoju podršku žrtvi.
Reakcije na ovu presudu su bile brojne, a društvene mreže su se zapalile komentarima i kritikama. Mnogi su izrazili solidarnost sa žrtvom, postavljajući pitanja o tome kako pravosudni sistem može da ignoriše ozbiljnost seksualnog nasilja, čak i kada je počinilac „mlad i talentovan“. Protesti su održani u Levenu i Gentu, gde su demonstranti nosili natpise sa pitanjima poput „Šta je sa njenim talentom?“ i „Njegova diploma pre našeg dostojanstva?“. Ovi protesti su postali simbol otpora prema bilo kojoj vrsti nasilja nad ženama i nepravdi koja se često događa u pravosudnom sistemu.
Ovaj slučaj nije jedini koji je izazvao slične reakcije u Belgiji i širom sveta. Mnoge zemlje se suočavaju sa problemom neadekvatnog kažnjavanja seksualnih prestupa. Iako se zakoni često menjaju i unapređuju, stvarna praksa u sudovima često ne odražava te promene. Mnogi se pitaju da li će ovaj slučaj dovesti do promena u načinu na koji se postupa sa seksualnim deliktima ili će, kao i mnogi drugi, biti samo još jedan primer nepravde.
Javna osuda i protesti su u ovom trenutku važni, jer podižu svest o problemu seksualnog nasilja i podstiču promene u društvu. Sve više ljudi se izjašnjava protiv nepravde i traži da se žrtve čuju i zaštite. Ova situacija može poslužiti kao podsticaj za dalju diskusiju o pravima žena i potrebnim reformama u pravosudnom sistemu, kako bi se osiguralo da nijedna žrtva ne bude zanemarena ili marginalizovana.
U svetlu svih ovih dešavanja, postavlja se pitanje kako dalje. Da li će se nešto promeniti u načinu na koji društvo gleda na seksualno nasilje? Da li će se pravosudni sistem prilagoditi potrebama žrtava? Ove i mnoge druge dileme ostaju otvorene, ali jedno je sigurno – potreba za promenom je veća nego ikada. Prolazna rešenja i ignorisanje ozbiljnosti problema ne mogu više biti opcija. Samo kroz zajedničke napore možemo se nadati da će se pravda konačno ostvariti za sve žrtve nasilja.