Novi trend mladih zaposlenika nazvan „tihi otkaz“ postao je popularan na TikToku, a istraživanje CareerContesse detaljnije ispituje ovaj fenomen i nudi objašnjenja o tome šta ovaj pojam zapravo znači za pripadnike generacije Z. Iako se teško tihi otkaz može definirati kao karakteristika generacije Z, postoji nekoliko elemenata koji ukazuju na to da li ste i vi u kategoriji onih koji ga praktikuju.
Jedan od elemenata tihi otkaza je psihološko odvajanje od posla, sastanaka i poslovne korespondencije firme. Zaposlenici se osjećaju iscrpljeno zbog povećanog obima posla te im nedostaje entuzijazma. Neki možda odbijaju učestvovati u novim projektima i obavljaju posao sa minimalnim zalaganjem. Iako ovo može izgledati kao sagorevanje na poslu ili nedostatak izazova, pripadnici generacije Z možda su stvaranje zdravih granica u ravnoteži između poslovnog i privatnog života, suprotstavljajući se kulturi prekomernog rada koja je često karakterizirala njihove roditelje.
Rad od kuće tijekom pandemije povećao je sreću i zdravlje zaposlenika, ali nakon toga uslijedio je talas otpuštanja i ponovna potreba za fizičkim prisustvom na radnom mjestu. No, tihi otkaz nije stvaran problem, već toksična radna mjesta i neprijateljsko radno okruženje. Zaposlenici su iscrpljeni i preplašeni radnom kulturom koja se oslanja na prekovremeni rad i visinu plaće, a poslodavci bi trebali istražiti koliko su zaposlenici zadovoljni radnim mjestom i redovito razgovarati s njima, umjesto da optužuju generaciju Z za nedostatak motivacije.izrada opravdana.
Također, tihi otkaz može biti i odraz straha zaposlenika u zastrašujućoj ekonomiji, što pokazuje da se problem ne suočava isključivo s generacijom Z, već i s cjelokupnom radnom snagom. Umjesto što se i dalje optužuje generaciju Z za lenjost, poslodavci bi trebali preispitati radnu kulturu u svojim tvrtkama i posvetiti pažnju zadovoljstvu zaposlenika na radnom mjestu.