Šta se menja u Kodeksu novinara koji je upravo predstavljen i do 7. maja će biti na javnoj raspravi

Milan Petrović avatar

Novi Kodeks novinara donosi niz novina koje će uticati na način izveštavanja i postupanja novinara u medijima. Zabranjeno je snimanje i izveštavanje sa sahrana, osim u slučaju javnih ličnosti, kao i korišćenje veštačke inteligencije u stvaranju sadržaja medija. Takođe, predviđa se pravo na zaborav, gde urednik medija može ukloniti lične podatke sa onlajn medija na zahtev osobe čija su prava povređena.

Radna grupa sastavljena od predstavnika Saveta za štampu, UNS, NUNS, Asocijacije medija i Lokal presa predstavila je novi Kodeks novinara koji obuhvata 10 poglavlja sa detaljnim definicijama istinitosti, nezavisnosti, odgovornosti, sukoba interesa, poštovanja dostojanstva i privatnosti, kao i načina pristupa informacijama i zaštiti novinara. Novi Kodeks takođe definiše pravila za korišćenje digitalnih platformi i društvenih mreža, tretirajući ih kao bilo koji drugi izvor informacija. Novinar je dužan da konsultuje najmanje dva nezavisna izvora koji će potvrditi informaciju, čak i ako se informacija preuzima sa mreža i platformi.

Novi Kodeks takođe uvodi pravo na zaborav, gde urednik medija može ukloniti lične podatke sa onlajn medija na zahtev osobe čija su prava povređena. Pored toga, novinari moraju koristiti rodno osetljiv jezik i uključiti različite sagovornike relevantnih grupa za temu, kao što su rod, etničko poreklo, starosno doba i seksualna orijentacija. Autocenzura se smatra kršenjem profesionalnih i etičkih normi, a izmišljanje neimenovanih izvora se smatra teškim prekršajem Kodeksa.

Takođe, novi Kodeks zabranjuje učestvovanje u proganjanju pojedinaca, a ekonomski i politički interesi izdavača ne smeju proizvesti netačno, pristrasno ili nepotpuno informisanje javnosti. Rad u PR, marketing agencijama, lobističkim agencijama, državnim organima i političkim partijama se smatra nespojivim sa novinarskom profesijom. Novinari i urednici ne smeju objavljivati materijal pribavljen pomoću skrivenih kamera i prislušnih uređaja, osim ako se time štiti javni interes.

Javna rasprava o novom Kodeksu će trajati do 7. maja, a novi kodeks je već izazvao polemike zbog obaveze korišćenja rodno osetljivog jezika i pristupanja različitim grupama relevatnih za temu. Novi Kodeks donosi značajne promene u načinu rada novinara i postavlja visoke standarde za profesionalno i etičko izveštavanje. Ovo će biti važan korak ka unapređenju novinarske etike i odgovornosti u medijima.

Novi Kodeks takođe predviđa nova pravila za objavljivanje privatnih podataka, umanjujući mogućnost zloupotreba informacija i čuvajući prava privatnosti osoba. Ovo će doneti veću sigurnost i zaštitu građanima koji se nalaze u fokusu medijske pažnje. Novi Kodeks je korak napred ka transparentnijem i odgovornijem novinarstvu, u skladu sa savremenim standardima i tehnologijama.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: