Na nedavnoj konferenciji koju je organizirala Fondacija Novak Đoković, pedagoginja Jelena Holcer govorila je o izazovima roditeljstva tijekom tinejdžerskih godina. Govorila je o važnosti očuvanja odnosa s djecom u tom turbulentnom razdoblju. Holcerova je istaknula da je najvažniji zadatak roditelja očuvanje odnosa sa svojim djetetom, čak i kada je potrebno uspostaviti red i disciplinu.
Kada se djeca loše ponašaju, roditelji često razmišljaju o kaznama kao načinu popravljanja ponašanja. Međutim, Holcerova preporučuje drugačiji pristup. Umjesto kažnjavanja, važno je usredotočiti se na popravljanje odnosa s djetetom. Kazna može dovesti do gubitka odnosa s djetetom, što je vrlo važno u tinejdžerskom razdoblju.
Adolescencija je vrijeme kada djeca isprobavaju nove stvari, uključujući eksperimentiranje s cigaretama, alkoholom i opijatima. Važno je da roditelji gledaju širu sliku i ne zadržavaju se samo na trenutnim problemima. Holcerova naglašava važnost brige o djetetu i gledanja šire slike, umjesto fokusiranja samo na uspjeh i trenutne probleme.
Kada se tinejdžer kasni, tipična reakcija roditelja može biti vikanje i kažnjavanje, ali to rijetko donosi željene rezultate. Umjesto toga, Holcerova predlaže da roditelji preispitaju svoje emocije i izraze svoju brigu kada se dijete vrati kući. To pomaže u očuvanju odnosa s djetetom i povećava šanse da se dijete sljedeći put javi ako kasni.
Ključno je gledati širu sliku i dugoročno raditi na izgradnji odnosa s djetetom. Očuvanje odnosa kroz razumijevanje i brigu će imati najveći utjecaj na njihov razvoj i buduće ponašanje. Holcerova naglašava da je važno raditi na odnosu s djetetom i pokazati brigu i razumijevanje.
U zaključku, odnos roditelja i djeteta je važan, posebno tijekom tinejdžerskih godina. Važno je fokusirati se na očuvanje odnosa i razumijevanje djeteta, umjesto samo na kazne i disciplinu. Kroz brigu i podršku, roditelji mogu pomoći svom tinejdžeru da se razvije u zrelu i odgovornu osobu.