Dug prema bankama u Srbiji nastavio je rasti u aprilu ove godine, prema izvještaju Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije. Dug stanovništva povećan je za 6,1 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je dug preduzeća porastao za 9,6 posto, a dug preduzetnika za 4,9 posto.
Najveći dio duga od ukupno 1.528,41 milijardu dinara odnosio se na gotovinske kredite, sa iznosom od 718,06 milijardi dinara, dok je za stambene kredite i kredite za adaptaciju dug iznosio 666,47 milijardi dinara.
Kada je riječ o kašnjenju u otplati, preduzetnici su imali najveću docnju od 6,1 posto, dok su pravna lica imala docnju od 2,8 posto, a stanovništvo najmanje docnje sa 2,3 posto.
Broj tekućih računa povećan je za 5,8 posto u aprilu u odnosu na prošlu godinu, dostižući broj od 9,05 milijuna. U istom periodu, broj korisnika tekućih računa također je porastao za 4,0 posto, na ukupno 5,95 milijuna.
Ovi podaci ukazuju na nastavak rasta zaduženja stanovništva, preduzeća i preduzetnika, kao i na trend povećanja broja tekućih računa i korisnika istih. Bankarski sektor u Srbiji suočava s izazovima u pogledu upravljanja zaduženjem i naplate potraživanja, ali također i pruža širok spektar finansijskih usluga i podrške ekonomskom razvoju zemlje.
U svjetlu ovih podataka, važno je da učesnici na tržištu finansijskih usluga prate trendove i prilagođavaju svoje strategije u skladu s promjenama na tržištu. Nadležne institucije također trebaju osigurati adekvatnu regulaciju i nadzor bankarskog sektora kako bi se održala stabilnost i povjerenje u finansijski sistem zemlje.