Od danas, cena goriva na pumpama širom Srbije je promenjena. Litar evro dizela sada košta 206 dinara, dok litar benzina evropremijum BMB iznosi 198 dinara. Ove nove cene važe do sledećeg petka, 12. aprila.
U odnosu na prošlu nedelju, cena dizela ostala je nepromenjena, dok je cena benzina evropremijum BMB povećana za tri dinara po litru. Promene cena goriva događaju se u skladu sa tržišnim kretanjima i cenama sirove nafte na svetskom tržištu.
Globalna cena nafte je u porastu, sa referentnom vrednošću Brent koja se trgovala 1,73% više na 88,62 dolara po barelu. Američki West Texas Intermediate također je porastao na 84,1 dolara po barelu. Na azijskom tržištu, cene nafte su skočile više od 3% sa terminskim cenama nafte Brent koje su premašile 90 dolara po barelu.
Nedavni ratni sukobi između Izraela i Irana mogu izazvati zabrinutost za eskalaciju sukoba na Bliskom istoku, što također može uticati na cene nafte. Konsultantska kuća za energetiku, Vud Mekenzi, objavila je izveštaj koji ukazuje na više od petine globalnih kapaciteta za preradu nafte koji su u opasnosti od zatvaranja. Marže na benzin su niže, a traži se smanjenje emisija ugljenika.
Većina rafinerija koje su u opasnosti od zatvaranja nalazi se u Evropi i Kini, što dovodi u pitanje oko 3,9 miliona barela dnevno kapaciteta prerade nafte. Od 2009. godine, oko 30 evropskih rafinerija je zatvoreno, dok još uvek radi skoro 90. Ovaj trend zatvaranja je posledica konkurencije novijih i složenijih postrojenja na Bliskom istoku i Aziji, kao i uticaja pandemije korona virusa.
Sve u svemu, fluktuacije cena goriva su neizbežne u skladu sa globalnim tržišnim događajima. Potrebno je pratiti situaciju na tržištu nafte i razumeti uticaj faktora kao što su geopolitičke napetosti, tržišne oscilacije i smanjenje kapaciteta za preradu nafte na cene goriva u Srbiji i širom sveta.