Uvođenjem novih zakona kao deo reforme javne uprave u Srbiji, postavljaju se jasni kriterijumi za zapošljavanje u državnu službu kako na centralnom tako i na lokalnom nivou. Evropska unija podržava ove reforme i insistira na zapošljavanju stručnih kadrova i transparentnom procesu selekcije.
Nova pravila koja su uspostavljena zahtevaju da kandidati za državnu službu budu kompetentni i spremni da se digitalno usavrše. Intervju sa komisijom je poslednji korak u procesu selekcije, a fokus je na objektivnosti i transparentnosti.
Nacionalna akademija za javnu upravu organizuje obuke o zapošljavanju i sprovođenju konkursa prema postavljenim kompetencijama. Cilj je stvaranje profesionalnog i depolitizovanog okruženja u državnoj upravi, što će omogućiti bolju uslugu građanima.
Evropska unija je finansijski podržala ove reforme i pruža stručnu pomoć kroz različite programe kao što je SIGMA, u saradnji sa OEBS-om. Cilj je uspostavljanje sistema u kojem državni službenici budu kompetentni i pouzdani što je ključno za integraciju zemlje u Evropsku uniju.
Važno je naglasiti da obuke koje su sprovedene kroz ove programe imaju za cilj profesionalizaciju lokalne administracije i unapređenje usluga koje se pružaju građanima. Otvaranje ovakvih mogućnosti za usavršavanje državnih službenika vitalno je za efikasnost i kvalitet pružene usluge.
Osim finansijske podrške, Evropska unija promoviše reformu javne uprave kako bi stvorila kompetentne državne službenike koji će biti oslonac u pružanju usluga i podrške građanima. Ovaj proces je ključan za dalji razvoj i modernizaciju javne uprave u Srbiji.
U zaključku, reforma javne uprave u Srbiji ima za cilj da stvori profesionalno, transparentno i efikasno okruženje za rad državnih službenika. Uvođenje novih kriterijuma za selekciju i zapošljavanje, kao i podrška Evropske unije kroz različite programe i obuke, predstavljaju korake ka stvaranju modernizovane javne uprave i boljoj usluzi građanima.