U Srbiji, prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, svaki poslodavac koji ima najmanje 20 zaposlenih ima obavezu da zaposli određeni broj osoba sa invaliditetom. U periodu od 1. marta do 31. jula 2021. godine, ukupno je zaposleno 1.150 osoba sa invaliditetom, od kojih su 462 bile žene.
U istom periodu, Nacionalna služba za zapošljavanje je evidentirala ukupno 1.429 zaposlenih osoba sa invaliditetom, od čega je 562 bilo žena. Tokom epidemije koronavirusa, tri osobe sa invaliditetom su se obratile Inspektoratu za rad radi zaštite svojih prava iz oblasti radnog odnosa. Međutim, u sva tri slučaja nije bilo osnova za preduzimanje korektivnih ili represivnih mera, kako navode iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom kontroliše Poreska uprava, koja je u 2019. godini obavila 1.104 kontrole i donela rešenja o obaveznoj uplati iznosa od 50% prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji, u ukupnom iznosu od 22,9 miliona dinara. Poslodavci su za istu godinu uplatili 4,3 milijardi dinara na račun Budžetskog fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Zakonom je propisano da poslodavac koji ima od 20 do 49 zaposlenih treba zaposliti jednu osobu sa invaliditetom, dok se za poslodavce sa 50 i više zaposlenih osoba, u radnom odnosu traži najmanje dve osobe sa invaliditetom. Za svakih dodatnih 50 zaposlenih, propisana je obaveza zapošljavanja još jedne osobe sa invaliditetom.
U slučaju neispunjenja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom, propisane su novčane kazne. Poslodavci se suočavaju sa kaznama od 200.000 do milion dinara, odgovorna lica u pravnim licima mogu biti kažnjena sa 10.000 do 50.000 dinara, dok preduzetnici mogu biti kažnjeni od 5.000 do 400.000 dinara.
Pravilnikom je precizirano da poslodavci koji imaju obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom obuhvataju domaća ili strana pravna ili fizička lica sa najmanje 20 zaposlenih, kao i nadležne institucije kao što su Republika Srbija, Autonomna pokrajina i jedinice lokalne samouprave. Za direktne i indirektne budžetske korisnike, kao što su republičke institucije, Republika Srbija kao poslodavac obavlja obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom putem subvencija zarada zaposlenih u preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
U zaključku, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kontroliše i sprovodi obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom u skladu sa zakonima i propisima. Važno je omogućiti ravnopravne mogućnosti zapošljavanja osobama sa invaliditetom kako bi se osigurala inkluzija i socijalna sigurnost za sve građane.