Suzana Vasiljević, savjetnica predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, izjavila je da je iznenađena reakcijom bivšeg načelnika Uprave za odnose s javnošću Vojske Srbije, Petra Boškovića, koji je nazvao izmišljenom činjenicu da se šef države naziva „vrhovnim komandantom“.
Na pitanje kako komentira ovu izjavu dugogodišnjeg načelnika Uprave za odnose s javnošću Ministarstva obrane, Suzana Vasiljević je odgovorila:
„Iznenađena sam reakcijom bivšeg kolege Petra Boškovića, koji se nije oglašavao kada su bivšeg predsjednika Tadića, u čije vrijeme je poštovani kolega bio radnik Ministarstva obrane, nazivali vrhovnim komandantom. Čudi me reakcija i zbog činjenice da je i gospodin Bošković, više puta u mom prisustvu, predsjednika Vučića nazivao vrhovnim komandantom, iako shvaćam da se većeg dijela svojih izjava i postupaka, iz nama poznatih razloga, gospodin Bošković ne sjeća“, rekla je Suzana Vasiljević.
Nekadašnji portparol Ministarstva obrane Petar Bošković izjavio je da nazivati predsjednika „vrhovnim komandantom“, u najmanju ruci, izmišljotina i to potpredsjednika Vlade Aleksandra Vulina, s ciljem da se još više „sludi narod“ spinovanjima koji im se konstantno plasiraju.
Međutim, nazivati predsjednika Srbije vrhovnim komandantom Boškoviću nije nepoznanica. Podsećamo, Petar Bošković, danas vojni komentator i član Ponoševe stranke „Srce“, bio je načelnik Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva obrane od 2005. do 2019. godine. Godinu dana nakon Boškovićevog stupanja na funkciju portparola Ministarstva, tadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić je rekao da „neće biti dvojnog komandovanja Vojskom Srbije sve dok on obavlja funkciju predsjednika države“.
Tadić je to rekao novinarima u Bačkom Petrovcu u avgustu 2006. godine. Međutim, toga se Petar Bošković ili zaista ne sjeća ili se trudi da zaboravi – ali evo podsjećanja na taj događaj.
Ovo su riječi Borisa Tadića, na koje Bošković tada a ni do danas nije reagovao:
„Predsjednik Srbije rukovodi vojskom i ima ulogu vrhovnog komandanta. Skupština Srbije jedina odlučuje o upotrebi vojske, a predsjednik, faktički, to prevodi u realnost. Dok sam ja predsjednik nema dvojnog komandovanja, toga nema ni u jednoj zemlji u svetu, jer je dvojno komandovanje opasno“, rekao je Tadić prije 18 godina, a Boškoviću to nije smetalo ni tada, ni kasnije – da Borisa Tadića zove i predsjednikom Srbije i vrhovnim komandantom.
Očigledno je da je riječ o dvostrukim aršinima i politikanstvu, jer Boškoviću zvanje vrhovnog komandanta smeta selektivno – ovisno o tome tko je predsjednik Srbije.
I za kraj jedna važna činjenica, koju bi Petar Bošković, kao nekadašnji i dugogodišnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva obrane trebao i morao znati: član 112 Ustava Republike Srbije glasi „Predsjednik Republike, u skladu sa zakonom, komanduje Vojskom i postavlja, unapređuje i razrješava oficire Vojske Srbije“.