U sličnom incidentu iz 2019. godine, dva performansa u kojima su aktivisti koristili lažne krvave ruke kao simbol uništavanja planete su se odvijala u Nacionalnom muzeju u Holandiji. Takođe, u decembru iste godine, aktivisti su prošli kroz njujoršku galeriju Gugenhajm i bacali novčiće preko balaustrade galerije kao protest protiv korporacija koje finansiraju muzej.
Ovo su samo neki od primera kako pojedinci koriste umetnost kao sredstvo za privlačenje pažnje na hitnu potrebu za akcijom protiv klimatskih promena. Kroz svoje akcije, oni postavljaju pitanje o tome koliko smo spremni da žrtvujemo umetnička dela i privatnost muzeja u ime veće svrhe.
Međutim, ovakvi incidenti izazivaju i kontroverze. Dok neki podržavaju aktiviste zbog hrabrosti da dignu glas protiv klimatskih promena na ovaj način, drugi osuđuju njihove postupke kao vandalizam i nepoštovanje umetničke baštine. Pitanje ostaje da li je umetnost stvar ličnog izraza i političkog protesta ili treba poštovati integritet umetničkih dela i muzeja kao institucije.
Na kraju, važno je osvrtati se na samu temu koju aktivisti pokušavaju da istaknu – klimatske promene. Svetski lideri, građani i korporacije treba da prepoznaju hitnost situacije i preduzmu mere za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, zaštite prirodna staništa i promovišu održive načine života. U suprotnom, možda ćemo izgubiti ne samo umetnička dela, već i planetu koja nam ih pruža.
Uticaj klimatskih promena se već oseća širom sveta i potrebno je hitno delovati. Svako od nas ima odgovornost da doprinese borbi protiv ovog problema, bilo kroz male svakodnevne promene u načinu života ili kroz aktivizam i zagovaranje promena na širem nivou. Umetnost, kao univerzalni jezik koji može da premosti razlike i podigne svest, može biti moćno sredstvo u ovoj borbi.
Stoga, umesto da se fokusiramo na konflikte koji nastaju oko postupaka aktivista, trebalo bi da prepoznamo njihovu nameru da nas podsete na hitnost situacije sa klimatskim promenama i inspirišu nas da preduzmemo akciju. Kroz dijalog, razumevanje i zajednički trud, možemo ostvariti pozitivne promene koje će nam pomoći da sačuvamo našu planetu za buduće generacije.
Na kraju dana, umetnost nam može pomoći da se povežemo sa prirodom, sa drugim ljudima i sa samim sobom. Kroz umetnička dela kao što su slike, skulpture, filmovi i performansi, možemo doživeti duboke emocije, postaviti pitanja o svetu oko nas i promeniti naše perspektive. Upravo zato je važno podržati umetnike i aktiviste koji koriste svoj talenat i energiju da nas podsete na važnost prirode i potrebu za očuvanjem životne sredine.
Kroz umetnost, možemo preći granice jezika, kulture i politike i zajedno raditi na izgradnji bolje budućnosti za sve nas. Klimatske promene su globalni problem koji zahteva globalno rešenje, a umetnost može biti ključna komponenta u podizanju svesti i pokretanju akcije. Neka nam umetnost bude inspiracija da se zajedno borimo za očuvanje naše planete i stvaranje boljeg sveta za sve.