Predsednik Vlade Srbije, Miloš Vučević, govorio je o stradanjima srpskog naroda tokom Prvog i Drugog svetskog rata, kao i tokom ratova devedesetih na prostoru Republike Srpske. Naglasio je da su srpski narod pretrpeo velike žrtve zbog kontinuirane genocidne politike usmerene na uništavanje srpskog naroda na tim prostorima. Vučević je istakao da su Srbi bili žrtve opsednute zadatkom rušenja i eliminacije celog naroda, a Drina je bila granica između istoka i zapada. Komandant logora Jasenovac, Maks Luburić, imao je istu logiku kao i njegovi sledbenici koji su ga prozvali general Drinjanin jer se kleo da će očistiti prostor do reke Drine. Tokom obeležavanja stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču tokom 1992. i 1993. godine, Vučević je istakao da su različite divizije tokom Prvog i Drugog svetskog rata klale srpski narod.
Vučević je zajedno sa zvaničnicima Srbije i Republike Srpske položio vence kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu. Pored premijera Miloša Vučevića, vence su položili i predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, izaslanik srpskog člana Predsedništva BiH Boško Tomić i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić. Delegacije Narodne skupštine Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, članovi porodica poginulih iz regije Srednjeg Podrinja i Birča, delegacije Boračke organizacije Republike Srpske i drugih nevladinih organizacija takođe su položile cveće.
Patrijarh srpski Porfirije služio je parastos na groblju, a prethodila mu je litija od hrama Uspenja Presvete Bogorodice. Obeležavanje 32. godišnjice stradanja Srba u Podrinju počelo je liturgijom u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice, koju je služio patrijarh Porfirije.
Nakon polaganja venaca, premijer i zvaničnici su se obratili prisutnima ističući značaj sećanja na stradanja Srba u području Podrinja. Vučević je pozvao na očuvanje sećanja na žrtve i zločine koji su se desili kao deo kontinuirane genocidne politike usmerene protiv srpskog naroda. Dodik je istakao važnost jedinstva srpskog naroda i solidarnosti u suočavanju sa prošlošću i prepoznavanju zločina koji su počinjeni nad Srbima tokom ratova devedesetih. Porfirije je podsetio na važnost molitve i zajedništva u teškim vremenima.
Obeležavanje stradanja Srba u Bratuncu podseća nas na patnje koje su srpski narod pretrpeo tokom ratova i genocidnih dešavanja na ovom prostoru. Sećanje na žrtve i stradanja važno je za očuvanje istorijske istine i dostojanstvo žrtava. Uz podršku zvaničnika i verskih lidera, Srbi se okupljaju kako bi odali počast i odali priznanje stradalima. Ovakva okupljanja podstiču solidarnost, jedinstvo i odlučnost u suzbijanju zaborava i negiranja zločina koji su počinjeni. Neka sećanje na stradanja srpskog naroda uvek bude živo kako bismo sačuvali dostojanstvo žrtava i očuvali istorijsku istinu.