Stražama i oružjem izolovali zaražena područja

Milan Petrović avatar

Gradiška je tokom posljednjeg vijeka bila pogođena raznim zaraznim bolestima poput kolere, boginja, sušice, malarije i tifusa. Tadašnje vlasti su se borile da suzbiju zarazu, primjenjujući veoma radikalne mjere. Knjiga „Bosanska Gradiška i okolina u Prvom svjetskom ratu“ istoričara Bojana Vujčića detaljno opisuje ove događaje.

Jedan od primera je dolazak kolere u Gradišku nakon povlačenja austrougarske vojske iz Srbije 1914. godine. Zemaljska vlada je poslala telegram kotarskom uredu u Bosanskoj Gradišci potvrđujući da su komordžije prenele koleru iz Srbije u Travnik. Čitav grad je morao proći kroz temeljno čišćenje, a zabranjen je prelazak preko rijeke Save u nadi da će se epidemija zaustaviti.

Osim kolere, Gradiška je bila pogođena i malarijom, što se očitovalo dolaskom ratnih zarobljenika oboljelih od te bolesti. U borbi protiv malarije, apotekar Stjepan pl. Varijačić bio je upozoren da koristi jeftinije zamjene za lijekove kako bi se smanjili troškovi fonda. Ospice su također bile prisutne u Gradiški tokom 1917. godine, što je rezultiralo nadzorom nad zaraženim kućama i vakcinacijom.

Suzbijanje ovih zaraznih bolesti bilo je prioritet za lokalne vlasti, koje su sprovodile stroge mjere kako bi zaustavile širenje bolesti. Primjerice, pojedinci zaraženi pjegavim tifusom bili su izolovani, a bolesnici nisu primani u zatvor kako bi se spriječilo širenje bolesti.

Ova tema će biti detaljnije obrađena u nadolazećoj monografiji o Bolnici Gradiška, koja će se fokusirati na zdravstvene izazove s kojima se stanovništvo suočavalo tokom duge prošlosti. Direktor Bolnice Gradiška, Rajko Dodik, ističe da je ova monografija važan doprinos istoriji zdravstva u regionu i da će sačuvati dragocjenu građu o ovim događajima.

Zaključno, borba protiv zaraznih bolesti bila je ključna u Gradiški tokom posljednjeg vijeka, a zdravstveni radnici su se suočavali sa brojnim izazovima u suzbijanju epidemija. Monografija o Bolnici Gradiška će pružiti dublji uvid u ovu tematiku i sačuvati istorijske podatke o zdravstvenim nedaćama koje su zadesile ovaj kraj.

Milan Petrović avatar