Slovenija je nedavno proglasila partizanske pesme za nacionalnu kulturnu baštinu, što je izazvalo reakcije u regionu. Partizanske pesme nekada su bile obavezne u zajedničkom kulturnom prostoru bivše Jugoslavije, ali su danas manje poznate mlađim generacijama. Beograđani se sećaju tih pesama sa setom, dok se Slovenija odlučila da ih zaštiti kao deo svog kulturnog nasleđa.
Ideja da partizanske pesme postanu deo nematerijalne kulturne baštine Slovenije potekla je od Partizanskog hora iz Ljubljane, a Ministarstvo kulture je prihvatilo tu odluku. Istorčar Milovan Pisari ističe da se nakon raspada Jugoslavije menjao narativ o antifašističkoj borbi u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, ali da je važno sačuvati to nasleđe. Regionalni analitičari se slažu da partizansko nasleđe pripada svim bivšim jugoslovenskim republikama.
Partizanske pesme, koje su govorile o borbi protiv fašizma, ravnopravnosti i jedinstvu, predstavljaju važno kulturno nasleđe koje se mora sačuvati. Pisari ističe da je poruka partizanskih pesama i danas aktuelna, posebno u kontekstu porasta desnog ekstremizma u Evropi. Na kraju, važno je da sve republike bivše Jugoslavije prate primer Slovenije i sačuvaju antifašističko nasleđe koje pripada svim narodima.