Šumski požar približio se kućama u povratničkom selu Osojane na severu KiM, nema vatrogasaca na terenu

Milan Petrović avatar

Vatrena stihija koja je već treći dan u tijeku na nekoliko mjesta u okolici sela Osojane u općini Istok na sjeveru Kosova, danas se približila prvima kućama u ovom selu povratnika, prenosi Radio Goraždevac.

Prema riječima zamjenika glasnogovornika tzv. Kosovske policije za regiju Peć Dritana Rugove, policija nema informacija o požaru.

Radio Goraždevac navodi da i treći dan od izbijanja požara lokalni stanovnici u selima povratnicima nisu primijetili vatrogasne ekipe na terenu.

Pored Osojana, šumski požar je aktivan i u blizini sela Koš i Šaljinovica.

Šumski požari u Osojanu i okolnim selima su vrlo česti, a u požarima 2019. godine izgorjelo je dvadeset hektara šume.

Vatrogasci i spasitelji bili su mobilizirani i poslani na teren kako bi se borili protiv požara, ali situacija je i dalje kritična. Lokalne vlasti i meštani su u strahu za svoje domove i imovinu, te apeliraju na pomoć i veću podršku u borbi protiv šumskih požara.

Vatrena stihija je brzo napredovala zbog vjetra i suše, što je dodatno otežalo situaciju i izazvalo veliku opasnost za okolinu.

Ministarstvo unutarnjih poslova Kosova, zajedno s drugim nadležnim agencijama, radi na rješavanju situacije i pružanju pomoći ugroženim područjima.

Policija i vatrogasci su upozoreni na opasnost od šumskih požara i apeliraju na građane da budu oprezni i da izbjegavaju aktivnosti koje bi mogle uzrokovati požare.

Šumski požari su uobičajena pojava u ljetnim mjesecima, ali su posljednjih godina postali sve češći i intenzivniji zbog klimatskih promjena i nekontroliranog krčenja šuma.

Zapaliti šumski požar je kazneno djelo i može imati ozbiljne posljedice po okolinu i ljude. Zbog toga je važno educirati javnost o opasnostima od požara i poduzeti mjere za sprječavanje njihovog izbijanja.

Vatrena stihija u okolici sela Osojane pokazuje koliko su važne preventivne mjere i brza reakcija nadležnih službi u slučaju požara. Građani moraju biti svjesni opasnosti od požara i surađivati s vatrogascima kako bi zajedno zaštitili svoje domove i imovinu.

Ujedinjeni napori lokalnih vlasti, stanovnika i vatrogasnih službi mogu pomoći u suzbijanju šumskih požara i sprječavanju njihovih posljedica po okoliš i ljude.

Šumski požari su ozbiljna prijetnja biodiverzitetu i ekosustavu, te zahtijevaju hitnu intervenciju kako bi se zaustavila daljnja širenja vatre i zaštitile ugrožene vrste.

Svjesni važnosti očuvanja šuma i zaštite okoliša, građani moraju biti odgovorni i suodgovorni za sprječavanje požara i brigu o prirodi.

Podrška međunarodne zajednice i solidarnost stanovnika mogu biti ključne u borbi protiv šumskih požara i obnovi uništenih područja.

Čuvanje šuma i prevencija požara su zajednički ciljevi koje treba aktivno promicati i podupirati kako bismo očuvali prirodne resurse i osigurali bolju budućnost za sve nas.

Milan Petrović avatar