Softverski testeri su važni stručnjaci u IT industriji, a njihove veštine su veoma tražene. Ovo zanimanje predstavlja dobar izbor za one koji se ne žele isključivo baviti programiranjem. Proces testiranja softvera i osiguravanja kvaliteta je nezaobilazan korak u stvaranju bilo koje aplikacije ili digitalnog proizvoda. Različite kompanije zapošljavaju softverske testere kako bi osigurale kvalitet svojih proizvoda i povećale zadovoljstvo korisnika.
Za one koji žele započeti karijeru softverskog testiranja, postoji pet razloga zbog kojih je ovo zanimanje privlačno. Prvo, potražnja za ovim stručnjacima daleko prevazilazi ponudu, što rezultira visokom platom. U Srbiji i regionu, softverski testeri mogu ostvariti prihode od oko 1300 evra mesečno, dok bi u inostranstvu zaradili u proseku 45.000 evra godišnje.
Drugi razlog je taj što su znanja neophodna za softversko testiranje lako dostupna. Različiti onlajn kursevi i tutorijali omogućavaju sticanje osnova iz ove oblasti. Međutim, za brzo i kvalitetno sticanje znanja, najbolje je upisati strukturiran program u nekoj proverenoj školi. Takođe, ovo zanimanje je sjajan izbor za ulazak u IT, jer je lako za učenje i razumevanje.
Treći razlog je fleksibilnost rada. Softverski testeri mogu birati da li žele stalno zaposlenje u kompaniji ili da rade kao frilenseri, sarađujući sa klijentima iz celog sveta. Takođe, ovo zanimanje je odlično za one koji su napravili pauzu u karijeri, jer se znanja brzo usvajaju.
Četvrti razlog je to što softverski testeri mogu kasnije da se prebace u druge oblasti, poput biznis analitike ili programiranja, zahvaljujući stručnosti u analizi softvera i razumevanju grešaka. Ovo im omogućava da šire svoje karijerne mogućnosti.
Konačno, softversko testiranje je dobar izbor za one koji imaju oštro oko za otkrivanje grešaka i koji su spremni da se posvete učenju i radu. Ovo zanimanje je posebno privlačno za perfekcioniste, analitične i komunikativne ljude, kao i za one koji su strastveni u svom radu.
U zaključku, softverski testeri su traženi i dobro plaćeni stručnjaci. Njihova veština pronalaženja grešaka u računarskim sistemima ili softverima je od suštinskog značaja za osiguravanje kvaliteta digitalnih proizvoda. Uz lako dostupna znanja, fleksibilnost rada i mogućnost kasnijeg prelaska u druge oblasti, softversko testiranje predstavlja privlačan izbor za one koji žele započeti karijeru u IT industriji.