Sve više azijskih zemalja želi da se pridruži BRIKS-u

Milan Petrović avatar

Jugoistočna Azija je region koji pokazuje sve veći interes za pridruživanje BRIKS-u, grupi koja deluje kao protivteža međunarodnim institucijama predvođenim Zapadom. Premijer Malezije, Anvar Ibrahim, izjavio je da Malezija želi da se pridruži ovom bloku koji je ove godine udvostručio svoje članstvo sa prilivom zemalja Globalnog juga. Tajland, koji je inače saveznik SAD, takođe je pokazao interes za pridruživanje BRIKS-u, nazvanom po osnivačima: Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoj Africi.

Ovaj trend ukazuje na sve veću frustraciju zemalja jugoistočne Azije prema međunarodnom poretku koji dominiraju SAD i ključne institucije pod kontrolom zapadnih sila poput Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Mnogi političari i analitičari smatraju da je potrebno naći rešenja za nepravednu međunarodnu finansijsku i ekonomsku arhitekturu, a pridruživanje BRIKS-u može biti jedan od načina za postizanje tog balansa.

BRIKS je blok koji se godinama sastojao od samo pet članica, ali je nedavno proširen na devet zemalja uključujući Saudijsku Arabiju, Iran, Ujedinjene Arapske Emirate, Etiopiju i Egipat. Ovo proširenje pretežno je rezultat kineske diplomatije i jačanja ugleda i uticaja Pekinga na globalnoj sceni. Indonezija, još jedna država jugoistočne Azije, takođe je pokazala interes za pridruživanje BRIKS-u, ali predsednik Džoko Vidodo nije žurio sa donošenjem odluke.

Napori SAD i Evrope da spreče zemlje da sarađuju sa Moskvom nisu uspeli, pa su se predstavnici 12 zemalja koje nisu članice grupe pojavile na sastanku ministara BRIKS-a u Rusiji. Među njima su zemlje poput Kube, Venecuele, Turske, Laosa, Bangladeša, Šri Lanke i Kazahstana. Čak je i Vijetnam, koji je nedavno unapredio veze sa SAD, primio ruskog predsednika Vladimira Putina.

BRIKS, iako neki pokušavaju da umanje njegov politički značaj, ima značajne finansijske resurse. Svojom rezervom od 100 milijardi dolara u stranim valutama, grupa može da pruži pozajmice jedni drugima u kriznim situacijama. Osim toga, osnovana je Nova razvojna banka koja je odobrila zajmove u visini od 33 milijarde dolara, prvenstveno za infrastrukturne projekte poput izgradnje vodovoda i saobraćajnica.

BRIKS nastavlja da bude interesantan zemljama Globalnog juga, dok se svet suočava sa promenama u međunarodnim odnosima. Zemlje jugoistočne Azije, poput Malezije, Tajlanda, Indonezije i Vijetnama, sa sve većim interesom traže alternative tradicionalnim zapadnim institucijama i spremne su da se pridruže grupi koja pruža platformu za saradnju i razvoj nezavisno od uticaja Vašingtona.

Milan Petrović avatar