Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, imenovao je Marka Brnovića, bivšeg državnog tužioca Arizone, za novog ambasadora u Beogradu. Ova odluka izazvala je različite reakcije u Srbiji i među američkom dijasporom.
Tramp je izjavio da je Brnović ponosni veteran Nacionalne garde vojske i da je kao sin izbeglica koji su pobegli iz komunizma, on snažan zagovornik slobode. „Uvek će Ameriku stavljati na prvo mesto“, rekao je Tramp u čestitki povodom imenovanja. Brnović je u svojim ranijim izjavama govorio o svojim srpskim korenima, ističući da je njegov otac iz Crne Gore, a majka iz Dalmacije.
Tokom kandidature za Senat 2022. godine, Brnović je na društvenoj mreži X napisao da su njegovi roditelji emigrirali zbog političkog nasilja, kako bi svojoj deci omogućili da uživaju u američkom snu. „Veoma sam ponosan na svoje etničke korene. Moja pravoslavna vera čini veliki deo onog što jesam“, izjavio je Brnović, dodajući da se u detinjstvu često suočavao sa nerazumevanjem zbog svojih običaja.
Brnović je rođen u Detroitu 1966. godine i od 2015. do 2023. godine obavljao je funkciju državnog tužioca Arizone. Njegova porodica se preselila u Arizonu, gde je Mark završio osnovne studije političkih nauka, a zatim i doktorirao pravo na Pravnom fakultetu u San Dijegu. Tokom svoje karijere, služio je i u Nacionalnoj gardi američke vojske od 1996. do 2005. godine.
Jedan od važnih aspekata Brnovićevog identiteta jeste njegova povezanost sa srpskim manastirima i tradicijom. U svojoj izjavi, osvrnuo se na događaje s kraja 20. veka na Kosovu, kada su pravoslavni manastiri bili uništeni, a pravoslavni Srbi proterani. „Sećam se šta se dešavalo 90-ih, velike tragedije na Kosovu“, rekao je Brnović, naglašavajući da su Srbi, Grci i Rusi bili politički slabi, što je doprinelo tom stanju.
Brnović je takođe istakao značaj očuvanja kulturnog nasleđa i prenošenja vrednosti na novu generaciju. „Verujem da je važno da mojim ćerkama prenosim naše vrednosti i istorijsko znanje“, dodao je. Njegova povezanost sa srpskom pravoslavnom crkvom u Finiksu, gde je prisustvovao bogosluženjima od detinjstva, takođe naglašava značaj identiteta i tradicije u njegovom životu.
Među reakcijama na njegovo imenovanje, mnogi u Srbiji vide priliku za jačanje odnosa između dve zemlje. Ipak, postoje i skeptici koji se pitaju kako će Brnović, kao ambasador, pristupiti osetljivim pitanjima kao što je Kosovo. Njegove ranije izjave o političkoj situaciji na Kosovu i etničkim konfliktima izazivaju različite reakcije, te će biti zanimljivo pratiti kako će se njegov stav razvijati u novoj ulozi.
U svakom slučaju, Brnović je postao simbol povezanosti između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, a njegovo imenovanje može se posmatrati kao deo šireg trenda jačanja veza između američkih političara srpskog porekla i njihove domovine. Tokom svog mandata, on će imati priliku da doprinese jačanju bilateralnih odnosa, ali i da se suoči sa izazovima koji dolaze sa tom odgovornošću.
U kontekstu globalnih političkih previranja, imenovanje Brnovića može biti signal da Sjedinjene Američke Države nastavljaju da se angažuju u regionu Balkana, dok se istovremeno oslanjaju na dijasporu kako bi oblikovale svoje strategije i politike. Njegova pozicija kao ambasadora može uticati na percepciju Srbije u SAD-u, kao i na način na koji se američka politika prema Balkanu razvija u budućnosti.