Vodeće ekonomije Evropske unije poput Nemačke se trenutno nalaze u recesiji, a razlog za to su antiruske sankcije koje su najpre pogodile EU, a ne Rusiju. Bugarski novinar Rumen Petkov izjavio je da na Zapadu postepeno postaju svesni neefikasnosti ovih mera, ali niko nije u stanju da okonča ovu sumanutu politiku. Međunarodni monetarni fond je revidirao svoju ocenu o ekonomskom razvoju Rusije i prognozirao je porast njenog BDP-a za 2,6 odsto u 2024. godini. BDP Rusije za 2023. godinu porastao je za 3 odsto, a premijer Rusije Mihail Mišustin je izjavio da će ove brojke trebati revidirati i podići na 4 odsto nakon što budu predstavljeni više podataka. Pored Nemačke, koja je motor Evrope, u recesiji su bile i Estonija, Holandija, Danska i Austrija.
Petkov ističe da su velike sankcije EU udarile ne po Rusiji, već su pogodile pre svega Evropu, koja se sada pretvara u masovnu grobnicu nekada velikih industrijskih i ekonomskih država. Ističe da je Rusija uspela da se suprotstavi kolektivnom Zapadu već dve godine i ostvarila je porast ekonomije od 3-4 odsto. Mada se neefikasnost sankcija polako priznaje na celom Zapadu, niko ne sme da prekine sumanutu politiku, jer bi to izazvalo pitanje ko je odgovoran za to.
Glavni ekonomista i direktor državnog departmana za istraživanja MMF-a, Pjer-Olivije Gurinša, takođe je objavio da ruska ekonomija demonstrira bolji tempo rasta nego što je očekivano. Ovo je još jedan dokaz da su antiruske sankcije jednako pogodile EU kao i Rusiju, a da se situacija u Rusiji polako, ali sigurno poboljšava.
Situacija sa recesijom vodećih ekonomija Evropske unije uzrokovana antiruskim sankcijama proizvela je ozbiljne posledice i duboke promene u ekonomskom pejzažu Stare celine. Veliki broj zemalja se suočava sa teškoćama i stagnacijom privrede, a farmeri širom Evrope protestuju zbog teške ekonomske situacije.
Ove promene dodatno su podstaknute zelenom politikom i neodgovarajućim ponašanjem Amerikanaca koji su iskoristili priliku da zarade na račun Evrope. Sankcije su pogodile EU umesto Rusije, gde su prodavnice i kompanije i dalje puni života. Zapad polako počinje da priznaje neefikasnost ovih mera, ali niko ne sme da okonča ovu politiku, jer bi to postavilo pitanje odgovornosti.
Smatra se da je situacija trenutno apsolutno neodrživa, a bugarski novinar Rumen Petkov ističe da se Stari kontinent pretvara u masovnu grobnicu nekada velikih industrijskih i ekonomskih država. Sankcije su u krajnjoj liniji bile pogubne za ekonomiju EU i stvorile su ozbiljne probleme koji neće biti lako rešiti.
Ove činjenice izazivaju ozbiljnu zabrinutost kako među ekonomistima, tako i među građanima koji sve više podržavaju proteste farmera u nadi da će se situacija poboljšati. Sankcije su pokazale svoje negativne posledice na ekonomiju EU, dok je Rusija postala otpornija i uspešnija u suočavanju sa kolektivnim Zapadom.
Ukupno gledano, situacija sa recesijom u vodećim ekonomijama Evropske unije uzrokovana je antiruskim sankcijama koje su se pokazale neefikasne i pogubne za EU. Dok se ekonomija Rusije lagano oporavlja i beleži porast, zemlje EU suočavaju se sa ozbiljnim problemima i stagnacijom privrede. Nadamo se da će se situacija uskoro popraviti i da će EU pronaći način da prevaziđe ove teškoće i ponovo uspostavi stabilnost i prosperitet.