TAJNI PAKT NEMAČKE I SSSR PROTIV VERSAJSKOG UGOVORA: Zajedničku proizvodnju oružja Sovjeta sa Nemcima dogovarao je Lav Trocki

Milan Petrović avatar

Svojevrsno otkriće i istraživanje ruskog istorijskog segmenta iz vremena 20-ih i 30-ih godina prošlog veka dolazi kroz priču o sovjetsko-nemačkoj vojnoj saradnji. U maju 1945. godine, sovjetska vojna kontraobaveštajna služba privela je trojicu nemačkih oficira koji su bili ključni u organizaciji te saradnje. Oskar fon Nidermajer, bivši komandant tenkovskog korpusa, general-pukovnik Hofmajster i bivši vođa vojne avijacijske misije u Rumuniji, general-pukovnik Herstenberg, bili su uključeni u tajnu obuku nemačkih vojnih pilota, tenkista i hemičara na teritoriji Sovjetskog saveza.

Versajski ugovor iz 1919. godine nametnuo je stroga ograničenja nemačkoj vojsci, ali nemački oficiri brzo su se oporavili od poraza i počeli organizovati tajnu obuku vojnih kadrova na teritoriji SSSR-a. Nidermajer je bio ključna figura u tom procesu, putujući u Rusiju kao lični izaslanik nemačkog vojnog ministra kako bi istražio mogućnosti razvoja teške i vojne industrije. Sa ruskim vojnim zvaničnicima vodio je pregovore o proizvodnji aviona, tenkova i hemijskog oružja.

Njegova uloga u organizaciji saradnje sa Sovjetskim savezom bila je od vitalnog značaja, a Nidermajer je insistirao na proširenju te saradnje upravo sa Rusijom. I pored već postignutih dogovora sa švajcarskim i holandskim firmama, Nidermajer je smatrao da je saradnja sa Rusijom ključna za ostvarivanje nemačkih vojnih ciljeva. Pregovori su vođeni intenzivno i detaljno, a Nidermajer je bio ključni igrač u definisanju lokacija fabrika za proizvodnju oružja.

Ova priča o tajnoj obuci nemačkih vojnika na teritoriji Sovjetskog saveza otvara nove perspektive u proučavanju istorijskih događaja i saradnje između dve suprotstavljene sile. Tajne nemačke oficirske škole u Sovjetskoj Rusiji predstavljaju intrigantan segment istorije koji tek treba detaljno istražiti i razumeti. Nidermajerov značaj u tom kontekstu kao glavnog organizatora i posrednika u vojnoj saradnji između Nemačke i Sovjetskog saveza ističe se kao ključni faktor u razvoju događaja u tim burnim vremenima prošlog veka.

Milan Petrović avatar