„TERAM UČENIKE NA BLOKADE JER MI JE ZANIMLJIVO“ Sraman odgovor profesora Gimnazije i predvodnika protesta u Lazarevcu (VIDEO)

Jovana Radić avatar

Profesor iz Gimnazije u Lazarevcu nedavno je izazvao pažnju javnosti nakon što je organizovao zbor i blokadu svoje škole. Njegova motivacija za ovakve akcije, kako je sam izjavio, nije povezana s ciljem poboljšanja uslova obrazovanja ili prava učenika, već isključivo sa ličnim interesovanjem. U razgovoru sa novinarima, profesor je otvoreno priznao da mu je „zanimljivo“ da pobunjuje učenike i vodi ih u proteste.

Ova izjava je izazvala burne reakcije među roditeljima, učenicima, pa čak i kolegama u školi. Mnogi smatraju da bi uloga profesora trebala biti da inspirišu i usmeravaju učenike ka pozitivnim ciljevima, a ne da ih podstiču na neposlušnost i haos. Kritičari ističu da ovakvo ponašanje može imati dugoročne posledice na obrazovanje i ponašanje mladih ljudi.

Jedan od roditelja, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je: „Ne mogu da verujem da učitelj koji treba da nas vodi i obrazuje decu može da kaže nešto tako neodgovorno. Umesto da nas uči kako da se borimo za svoja prava na konstruktivan način, on nas uči da se ponašamo kao da je sve igra.“ Ovaj slučaj takođe postavlja pitanje etičnosti i odgovornosti nastavničkog kadra, kao i granica između ličnih interesa i profesionalnih obaveza.

Na društvenim mrežama, situacija je izazvala val negativnih komentara. Mnogi korisnici su izrazili zabrinutost zbog uticaja koji ovakav profesor može imati na mlade umove. Pojedini su predložili da bi trebalo pokrenuti istragu o njegovom ponašanju i da bi školske vlasti trebale preduzeti odgovarajuće mere.

Osim toga, postavlja se i pitanje o tome kako se ovakvi incidenti odražavaju na ugled obrazovnog sistema u Srbiji. U poslednje vreme, prosvetni radnici često su kritikovani zbog različitih skandala, a ovakvi slučajevi dodatno pogoršavaju percepciju javnosti o kvalitetu obrazovanja. Za mnoge, obrazovni sistem bi trebao biti mesto gde se razvijaju vrednosti kao što su poštovanje, saradnja i odgovornost, a ne mesto gde se potiče na nemire.

Reakcija institucija bila je brza. Ministarstvo prosvete je već najavilo da će istražiti situaciju i razgovarati sa svim stranama uključenim u ovaj incident. „Svi prosvetni radnici moraju da se pridržavaju etičkih standarda i da postavljaju dobar primer svojoj deci“, rekao je predstavnik ministarstva u saopštenju za javnost.

U međuvremenu, učenici koji su učestvovali u blokadi škole izražavaju mešovite osećaje. Neki od njih su uzbuđeni i smatraju da je učestvovanje u protestima način da se čuju njihovi glasovi, dok drugi osećaju pritisak i sumnjaju da li je to pravi put. „Želim da se borim za svoja prava, ali ne želim da budem deo igre koju neko drugi vodi“, rekla je jedna od učenica.

U ovakvim situacijama, važno je da se svi akteri, uključujući učenike, roditelje i nastavnike, angažuju u otvorenom dijalogu kako bi se pronašla rešenja koja će biti u najboljem interesu svih. Obrazovni sistem treba da bude mesto gde se uče ne samo akademske veštine, već i kako biti odgovoran građanin i kako se konstruktivno boriti za svoja prava.

Na kraju, situacija u Lazarevcu može poslužiti kao upozorenje da je potrebno preispitati ulogu profesora i njihov odnos prema učenicima. Nastavnici bi trebali biti uzori i mentori, a ne vođe protesta koje zanimaju samo lični interesi. Obrazovanje je ozbiljna stvar i treba mu pristupiti s odgovornošću i posvećenošću.

Jovana Radić avatar