TikTok pod istragom, prijeti mu tužba

Milan Petrović avatar

Federalna trgovinska komisija SAD (FED) je pokrenula istragu protiv popularne aplikacije TikTok zbog navodnog kršenja privatnosti i bezbjednosti podataka korisnika. Prema izvorima lista Politiko, FED bi čak mogao podnijeti tužbu protiv TikToka u narednih nekoliko nedjelja.

Ova istraga dolazi nakon što je Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio zakon koji nalaže kineskoj kompaniji ByteDance, vlasniku TikToka, da proda imovinu aplikacije u SAD drugom vlasniku u roku od šest mjeseci ili će aplikacija biti zabranjena u Americi. Bijela kuća je izjavila da bi Senat trebao uskoro glasati o ovom zakonu, a predsjednik Joseph Biden je rekao da će ga potpisati.

Rojters je već 2020. godine objavio da Federalna trgovinska komisija i američko Ministarstvo pravde istražuju navode da TikTok nije ispunio dogovor iz 2019. godine o zaštiti privatnosti djece. Ovaj novi razvoj događaja dodatno produbljuje sumnje u poslovanje ove aplikacije i izaziva zabrinutost korisnika u vezi sa zaštitom njihovih ličnih podataka.

TikTok je jedna od najpopularnijih aplikacija među mladima širom svijeta, sa milionima korisnika koji svakodnevno dijele svoje video sadržaje. Međutim, zabrinutost u vezi sa privatnošću i sigurnošću podataka je sve veća, posebno nakon ovih posljednjih istraga koje su pokrenute.

U svijetu sve veće digitalizacije, zaštita osobnih podataka postaje sve važnija tema. Mnoge države su već donijele strože zakone o zaštiti podataka kako bi osigurale privatnost korisnika na internetu. U slučaju TikToka, ova istraga dodatno potvrđuje važnost postojanja regulativa koje štite korisnike i njihove podatke.

Zabrana TikToka u Americi bi imala velike posljedice ne samo za korisnike ove aplikacije, već i za samu kompaniju ByteDance. S obzirom na to da je TikTok jedna od najbrže rastućih platformi za društvene mreže, njen nestanak sa američkog tržišta bi imao značajan uticaj na cijelu industriju.

Ova istraga također baca svjetlo na kompleksne odnose između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, te na pitanja vezana za kibernetičku sigurnost i zaštitu podataka u digitalnom dobu. Sve veći broj incidenata u vezi sa krađom podataka i hakerskim napadima postavlja dodatne izazove za države i kompanije širom svijeta.

Dok se čeka ishod ove istrage, korisnici TikToka su pozvani da budu oprezni sa svojim ličnim podacima i da koriste dodatne mjere sigurnosti kako bi zaštitili svoju privatnost. Nadamo se da će ova situacija poslužiti kao podsjetnik svim kompanijama da je zaštita podataka korisnika od ključnog značaja i da se moraju striktno pridržavati propisa o zaštiti privatnosti.

U zaključku, istraga Federalne trgovinske komisije SAD protiv TikToka zbog navodnog kršenja privatnosti i bezbjednosti podataka korisnika pokazuje važnost zaštite ličnih podataka u digitalnom dobu. Sve kompanije, posebno one koje rukuju sa velikim količinama podataka korisnika, moraju biti svjesne svoje odgovornosti i preduzeti sve neophodne korake kako bi osigurale sigurnost i privatnost svojih korisnika. Sigurnost podataka je ključni element povjerenja korisnika i treba je tretirati sa najvećom ozbiljnošću kako bi se osiguralo sigurno i transparentno online okruženje za sve korisnike.

Milan Petrović avatar