Tokenizacija i grupno finansiranje šansa za mali biznis

Milan Petrović avatar

Dve trećine malih i srednjih preduzeća u Srbiji nastavlja da se finansira iz sopstvenih sredstava, navodeći nepovoljne uslove za odobravanje kredita od strane banaka i nedostatak razvijenog tržišta kapitala. Međutim, alternativni izvori finansiranja kao što su digitalni tokeni i grupno finansiranje mogu pružiti novu nadu za ovo preduzeća, navodi se u magazinu Biznis i finansije. Uvođenjem novih zakona koji regulišu ove oblasti, preduzeća će imati jasniju sliku o mogućnostima za prikupljanje sredstava i finansijskoj podršci.

U članku se ističe da postoji nekoliko vrsta grupnog finansiranja, uključujući donatorsko finansiranje, nagradno finansiranje, ekviti i lending kraudfanding. Ove vrste finansiranja omogućavaju preduzećima da prikupe sredstva od većeg broja ljudi za razvoj svojih projekata. Pored toga, izdavanje digitalnih tokena takođe pruža mogućnost za prikupljanje potrebnih sredstava, sa nižim administrativnim troškovima od tradicionalnih bankarskih kredita.

Dalje se ističe da digitalni tokeni pomažu da se lakše prati novac u poređenju sa gotovinom, zbog čega su atraktivnija opcija za finansiranje poslovanja. Mogućnost učešća na sekundarnom tržištu sa tokenizovanim instrumentima takođe predstavlja dodatnu prednost za privredu i finansijski sektor.

Na kraju, naglašava se da kroz alternativne izvore finansiranja poput digitalnih tokena postoji šansa da domaći novac ostane u Srbiji, umesto odliva u strane banke. Sve ovo može imati pozitivan uticaj i na fizička lica, omogućavajući im da investiraju u poslove u koje veruju bez velikih sredstava i posrednika.

Uvođenje novih zakona i regulativa u oblasti grupnog finansiranja i digitalnih tokena može doneti nove finansijske mogućnosti za preduzeća u Srbiji, omogućavajući im da prikupe potrebna sredstva za razvoj poslovanja i ostvarenje svojih ciljeva.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: