Toplotna energija dobijena iz otpada biće dovoljna za oko 30.000 Beograđana

Milan Petrović avatar

Proizvodnja energije iz otpada počela je u Vinči 1. jula, sakuplja se sa teritorija 15 beogradskih opština, podsekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine Jasmina Madžgalj istaknula je da se na taj način, termičkim tretmanom komunalonog otpada, dobiva 5% električne energije i 10% toplotne energije. To je proces održivog stvaranja zelene energije, a Beograd generiše 340.000 tona otpada godišnje sa ostalim vidovima tretmana.

Proces održivog stvaranja zelene energije je počeo u Beogradu, sa proizvodnjom energije iz otpada koji će se sakupljati sa teritorija 15 beogradskih opština. Ovaj proces, koji je započeo 1. jula u Vinči, koristi termički tretman komunalnog otpada kako bi se dobila energija. Prema rečima podsekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine Jasminne Madžgalj, ovim procesom se dobija 5% električne energije i 10% toplotne energije. To znači da Beograd postaje sve zeleniji i koristi obnovljive izvore energije.

Madžgalj ističe da Beograd već sprovodi druge vidove tretmana otpada, kao što su otklanjanje deponija sa prostora beogradskih opština, tretman procednih voda i tretman građevinskog otpada. Sve ove aktivnosti zajedno generišu 340.000 tona otpada godišnje. Ovo je važan korak ka očuvanju životne sredine i stvaranju održive energetske budućnosti za grad.

Ovaj projekat također ima pozitivan uticaj na smanjenje emisija štetnih gasova i doprinosi čistijem vazduhu u Beogradu. Korišćenje energije dobijene iz otpada takođe dovodi do smanjenja zagađenja i bolje zaštite životne sredine.

Beograd se tako pridružio globalnom pokretu ka zelenijoj i održivoj budućnosti. Korišćenje obnovljivih izvora energije je ključno za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i borbu protiv klimatskih promena.

Ovaj projekat također doprinosi ekonomskom razvoju grada, stvaranjem novih radnih mesta u sektoru obnovljive energije i smanjenjem troškova za sakupljanje i odlaganje otpada. Beograd postaje lider u regionu kada je u pitanju upotreba otpada kao izvora energije, što ga čini primerom drugim gradovima u Srbiji i širom sveta.

Značajan je i uticaj ovog projekta na jačanje lokalne privrede i smanjenje zavisnosti od uvoza energije. Korišćenje resursa koji su već dostupni u gradu, poput otpada, omogućava Beogradu da postane samoodrživiji i efikasniji u korištenju energije.

Proizvodnja energije iz otpada u Vinči je samo početak ovog procesa, koji će se širiti i na druge delove grada i regiona. Beograd ima veliki potencijal za korišćenje obnovljivih izvora energije i ova inicijativa će ga postaviti kao lider u oblasti energetske efikasnosti i održivosti.

Sve ove aktivnosti su deo šire strategije grada Beograda za postizanje održive budućnosti i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Kroz efikasno korišćenje resursa i obnovljivih izvora energije, Beograd će postati primer kako grad može da se razvija i raste uz očuvanje prirode i resursa.

Projekti poput ovog su korak ka stvaranju bolje budućnosti za sve građane Beograda i Srbije, jer će doprineti smanjenju zagađenja i poboljšanju kvaliteta života u gradu. Održiva energetska budućnost je ključna za razvoj svakog grada i ova inicijativa pokazuje da Beograd ide u pravom smeru ka postizanju tog cilja.

Milan Petrović avatar