Nepredviđeno i neočekivano snažno nevrijeme pogodilo je veći dio Srbije u srijedu, a stručnjaci su upozorili na mogućnost pojave tornada kada vide određene karakteristične oblike na nebu. Pod utjecajem klimatskih promjena, vremenske prilike su postale nestabilne s pojavom padavina, grmljavine, grada, ali i olujnog vjetra.
U Srbiji je nedavno uočen tornado kod Zrenjanina iz superćelije, a meteorolozi tvrde da je klima promijenila planetu što je rezultiralo zagrijavanjem od preko jednog stupnja Celzijusa. Temperatura vode i oceana je također porasla, što dovodi do veće količine vodene pare u atmosferi i pokreće konvektivnu energiju. Prošlog ljeta su zabilježene superćelijske oluje u Srbiji, a stručnjaci ne isključuju mogućnost pojave tornada u budućnosti.
Meteorolog Ivan Ristić tvrdi da je kod Zrenjanina uočena tromba, karakteristična za ravničarske predele, iako dio stručnjaka tvrdi da je to bio tornado u pokušaju. Temperature mora igraju ključnu ulogu u formiranju oluja i tornada, a Ristić tvrdi da je potrebna temperatura mora od 25-26 stupnjeva Celzijusa za oluje. Za superćelijske oluje je važno da temperatura mora na severnom Jadranu bude 27 stupnjeva Celzijusa.
Narednih dana se očekuje da temperatura zraka u Srbiji dostigne 39-40 stupnjeva Celzijusa, što bi moglo rezultirati ponovnim olujama. Globalno zagrijavanje, prema klimatolozima, povećava rizik od češćih i jačih oluja, uključujući tornade. Zagrijavanje planete utječe na toplije oceane i atmosferu, što rezultira većom koncentracijom vodene pare i jačim olujama.
Najpoznatiji klimatolog iz Srbije, prof. dr Vladimir Đurđević, tvrdi da se globalno zagrijavanje povećava rizik od tornada zbog veće koncentracije vodene pare u toplijem zraku. Topao zrak i veća količina vodene pare u atmosferi kreiraju formulu za jače olujne nepogode. Klimatolozi upozoravaju da se razorni tornadi mogu očekivati i na području Srbije, te da je potrebno da budemo oprezni i pripravni za moguće nepogode.