Republikanci iz Tenesija, senatorka Marša Blekburn i kongresmen Tim Burčet, zatražili su od američkog predsednika Donalda Trampa da objavi dosijee vezane za bivšeg američkog finansiera i osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina. U izjavi za Dejli mejl, Blekburn je naglasila da je Epstin izgradio globalnu mrežu trgovine seksom koja je nanela štetu velikom broju žena. Ona smatra da Amerikanci zaslužuju da znaju ko je tačno bio povezan sa tom mrežom, smatrajući da je transparentnost u ovom slučaju od suštinskog značaja.
Tramp je u četvrtak potpisao naredbu o skidanju oznake tajnosti sa dosijea koji se odnose na ubistva bivšeg predsednika Džona F. Kenedija Mlađeg, Roberta Kenedija i Martina Lutera Kinga Mlađeg. Ova odluka dolazi u trenutku kada je Tramp, tokom svoje predsedničke kampanje, obećao da će objaviti poverljive obaveštajne podatke i dosijee o ubistvu Džona Kenedija iz 1963. godine. Tokom prvog mandata, Tramp je ispunio deo tog obećanja i objavio neke dokumente vezane za ubistvo Kenedija.
Džefri Epstin, kontroverzni finansijer, pronađen je bez znakova života u svojoj zatvorskoj ćeliji u avgustu 2019. godine. On je tada čekao suđenje zbog optužbi za seksualno trgovanje. Zvaničnici su izjavili da je reč o očiglednom samoubistvu, što je izazvalo brojne spekulacije i teorije zavere o okolnostima njegove smrti. Epstin je bio povezan sa mnogim moćnicima, a tokom njegovog života, njegovo ime se često pojavljivalo u različitim skandalima, što je dodatno povećalo interesovanje javnosti i medija za njegov slučaj.
Blekburn je istakla da je važno da se razjasne sve veze koje su postojale između Epstina i drugih javnih ličnosti, posebno s obzirom na to koliko je njegov slučaj uticao na živote mnogih žena. Ona veruje da bi objavljivanje ovih informacija moglo pomoći u razotkrivanju mreže trgovine ljudima i pružiti pravdu žrtvama. „Ovaj slučaj nije samo o Epstinu; to je o sistemu koji je omogućio njegovim delima“, rekla je Blekburn.
Uprkos tome što su neki zvaničnici izrazili zabrinutost zbog mogućih posledica objavljivanja takvih informacija, Trampov tim je naglasio da je transparentnost ključna za povratak poverenja javnosti u institucije. Tokom njegove administracije, pitanje transparentnosti i otkrivanja poverljivih informacija često je bilo u fokusu, a Tramp je često koristio ovu temu kao deo svoje političke strategije.
Epstinova mreža i dalje ostaje predmet istraživanja mnogih novinara i aktivista. Njegov slučaj je otvorio vrata za ozbiljniju diskusiju o seksualnom nasilju, trgovini ljudima i pravdi za žrtve. Mnogi veruju da slučaj Epstina može poslužiti kao okidač za širu društvenu promenu, ali samo ako se istina potpuno razotkrije.
U međuvremenu, neki analitičari ističu da bi objavljivanje dosijea o Epstinu moglo doneti više pitanja nego odgovora. Mnogi smatraju da su iza zatvorenih vrata postojali dogovori i veze koje bi mogle uticati na mnoge ugledne ličnosti. U tom kontekstu, strah od potencijalnih skandala i otkrića može biti razlog zbog kojeg neki ne žele da se dosijei objave.
U svakom slučaju, zahtevi Blekburn i Burčeta da Tramp objavi dosijee o Epstinu naglašavaju potrebu za većom odgovornošću i transparentnošću u vezi sa važnim pitanjima poput trgovine ljudima i seksualnog nasilja. Dok se čeka na dalja dešavanja, ostaje da se vidi kako će američka javnost reagovati na potencijalna otkrića i da li će se istina konačno razotkriti. U ovom trenutku, slučaj Džefrija Epstina ostaje duboka rana na američkom društvu, a njegovo nasleđe će se verovatno osećati još dugo vremena.