Tramp rešio da izvrši kontraudar: EU i Kanada u velikim problemima nakon ovoga

Milan Petrović avatar

Američki predsednik Donald Tramp je u nedavnom saopštenju naglasio da bi mogli da budu uvedeni veći carinski nameti Evropskoj uniji i Kanadi, ukoliko ove dve strane budu radile zajedno sa ciljem da nanesu ekonomsku štetu Sjedinjenim Američkim Državama. Tramp je istakao da bi carine mogle biti „daleko veće od trenutno planiranih“ kao odgovor na eventualne zajedničke akcije EU i Kanade protiv SAD.

Tramp je svoje razmišljanje podelio putem društvene mreže Truth Social, naglašavajući da bi takve mere bile preduzete kako bi se zaštitio „najbolji prijatelj“ koji su ove zemlje ikada imale. Njegova izjava dolazi nakon što je u sredu najavio uvođenje carina od 25% na uvozna vozila, što je izazvalo dodatne tenzije u već napetim trgovinskim odnosima između SAD-a i njihovih saveznika, kao što su Kanada i zemlje EU.

Ove akcije su proširile već postojeći globalni trgovinski rat, koji je izazvao kritike i pretnje recipročnim merama od strane pogođenih zemalja. Naime, Trampova odluka o povećanju carina dolazi nakon već postojećih carina na čelik i aluminijum, kao i na robu iz Meksika, Kanade i Kine.

U odgovoru na Trampove najave, predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, je izjavila da je ovaj potez „loš za preduzeća, a još gori za potrošače“. Kanadski premijer Mark Karni je dodatno pojasnio situaciju nazivajući carine „direktnim napadom“ na kanadske radnike, ističući da se razmatraju mere odgovora na ovu situaciju.

Prema informacijama koje su dostupne, novi carinski nameti bi trebali da stupe na snagu 3. aprila, dan nakon što Tramp planira da objavi recipročne carine za zemlje koje su odgovorne za najveći deo američkog trgovinskog deficita. Evropska unija je saopštila da će odložiti svoj prvi set kontramera do sredine aprila, a između ostalog, razmatraju se i carine od 50% na američki burbon.

Ove tenzije između SAD-a i EU dodatno su pojačane i Trampovom pretnjom da će uvesti carinu od 200% na sva vina i druge alkoholne proizvode iz EU, ukoliko Unija nastavi sa svojim planovima za kontramere.

Ova situacija ukazuje na to da trgovinski odnosi između SAD-a i njihovih tradicionalnih saveznika postaju sve složeniji i napetiji. Mnogi analitičari i ekonomisti upozoravaju na moguće negativne posledice koje ovakvi potezi mogu imati na globalnu ekonomiju, kao i na unutrašnje tržište SAD-a. Uvođenje većih carina može dovesti do rasta cena za potrošače, smanjenja konkurentnosti američkih proizvoda na međunarodnom tržištu, kao i potencijalne ekonomske recesije.

U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da trgovinski ratovi često dovode do lančanih reakcija u ekonomijama svih zemalja koje su uključene. Preduzetnici, radnici i potrošači mogu snositi posledice ovih političkih odluka, a to uključuje i gubitak radnih mesta, povećanje cena proizvoda, kao i smanjenje investicija.

Ovakva situacija može dodatno otežati odnose između SAD-a, Kanade i Evropske unije, što može imati dalekosežne posledice ne samo na ekonomiju, već i na političke odnose između ovih zemalja. Trgovinski sporazumi i saradnja u budućnosti mogli bi biti dovedeni u pitanje, a globalna ekonomija može postati još nestabilnija u svetlu ovakvih akcija.

Na kraju, jasno je da će Trampove najave o carinama imati značajan uticaj na međunarodne trgovinske odnose, a izazovi sa kojima se suočavaju SAD, Kanada i EU zahtevaju pažljivo razmatranje kako bi se izbegle daljnje eskalacije trgovinskog rata.

Milan Petrović avatar