Nemačka se suočava sa potencijalnim posledicama Trampovih carina, prema zaključcima Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena. Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama mogu rezultirati izraženom protekcionističkom agendom, posebno prema Kini, ali potencijalno i prema Evropi. Izvršni direktor Instituta, Klemens Fust, ističe da vlada u Berlinu treba da se pripremi za moguće mere koje bi mogao da preduzme ponovno izabrani predsednik Tramp.
Nemački izvoznici, koji su oslanjaju na SAD kao najveće prodajno tržište van EU, mogu pretrpeti ozbiljne gubitke ukoliko Tramp sprovede svoju pretnju uvođenja osnovnih carina od 20 odsto na uvoz iz svih zemalja koje su trgovinski partneri Vašingtona, kao i visokih carina od 60 odsto na uvoz iz Kine. Prema procenama Instituta, ove mere bi mogle naneti Nemačkoj ekonomsku štetu od 33 milijarde evra, dok bi nemački izvoz u SAD mogao pasti za 15 odsto.
Upravo zbog potencijalnih posledica ovakvih mera, nemačka vlada mora preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti kako bi se zaštitila nemačka privreda. Nemačka je jedna od najvećih izvoznih sila u svetu i zato je važno da se adekvatno pripremi za moguće promene u trgovinskim politikama Sjedinjenih Američkih Država.
Neizvesnost oko budućnosti trgovinskih odnosa između SAD i Nemačke i drugih zemalja može imati ozbiljne posledice po nemačku privredu. Zbog toga je važno da se preduzmu koraci kako bi se ublažile moguće štete i osiguralo stabilno poslovanje nemačkih kompanija koje izvoze u SAD.
Nemačka je jedna od najvećih svetskih izvoznika, a SAD su jedan od najvažnijih trgovinskih partnera. Bilo kakve promene u trgovinskoj politici SAD mogu imati značajan uticaj na nemačku privredu. Stoga je važno da nemačka vlada pažljivo prati situaciju i preduzme odgovarajuće mere kako bi se zaštitili nemački interesi u trgovini sa SAD.
Uz to, potrebno je da nemačke kompanije razmotre alternative i diversifikuju svoje tržište kako bi smanjile zavisnost od SAD. Ovo bi moglo uključivati traženje novih tržišta za izvoz, kao i diversifikaciju proizvodnje kako bi se smanjila izloženost potencijalnim trgovinskim barijerama.
Nemačka je jedna od najvećih ekonomija u Evropi i zato je važno da se adekvatno pripremi za moguće promene u trgovinskim odnosima sa SAD. To uključuje i jačanje saradnje sa drugim zemljama EU kako bi se zajedno suprotstavili protekcionističkim merama i zaštitili evropska tržišta.
Ukupno gledano, Nemačka mora biti spremna za potencijalne promene u trgovinskoj politici SAD i preduzeti odgovarajuće mere kako bi zaštitila svoju privredu. Ovo uključuje praćenje situacije, diversifikaciju tržišta i saradnju sa drugim zemljama kako bi se zaštitili nemački interesi u međunarodnoj trgovini. Očekuje se da će nemačka vlada preduzeti korake kako bi se zaštitila nemačka privreda od potencijalnih negativnih posledica Trampovih carina.