Urednik Šolakovog nedeljnika Radar Zoran Preradović gostujući na tajkunskoj N1 televiziji izneo je kontroverzne izjave pozivajući narod na građanski rat i upućujući pretnje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Preradović je tokom emisije pozvao građane da se okupe ispred predsedništva i istaknu zahtev, uz navođenje da lideri opozicije moraju iskoristiti svoj imunitet kako bi primili prve pendreke ukoliko dođe do upotrebe sile. Ove izjave su izazvale veliku nevericu i osudu u javnosti, a predsednik Vučić je tokom komentara oprotestima istakao da su oni organizovani od strane opozicije i lažnih ekologa s ciljem zaustavljanja ekonomskog napretka Srbije.
Protesti koji su organizovani u Beogradu imali su za cilj iskaže nezadovoljstvo građana nad ekonomskom situacijom u zemlji, kao i nad merama Vlade Srbije. Međutim, tokom protesta došlo je do incidenata i nasilja, što je navelo predsednika Vučića da ih nazove „lažnim protestima“ te da izrazi zabrinutost zbog mogućeg građanskog rata.
Pretnje i pozivi na nasilje, posebno kad dolaze od medija i javnih ličnosti, ne doprinose stvaranju stabilnog društva i mirne političke atmosfere. Ugrožavanje bezbednosti i pozivanje građana na sukobe ne sme biti tolerisano, a odgovornost za ovakve izjave moraju preuzeti oni koji ih izgovaraju.
Nedopustivo je da mediji koji bi trebalo da budu izvor informacija i promocije slobode govora koriste svoju platformu za širenje mržnje i nasilja. Upravo zbog toga je bitno da se institucije društva, kao što su regulatorna tela za medije, aktivno uključe u sprečavanje ovakvih slučajeva. Još je važnije da javnost osudi ovakve postupke i jasno pokaže da je građanski dijalog i tolerancija put ka rešavanju političkih nesuglasica.
Predsednik Vučić je odreagovao na izjave Preradovića ističući da su protesti organizovani s ciljem destabilizacije zemlje i zaustavljanja ekonomskog napretka. Naglasio je da će Vlada Srbije nastaviti sa sprovođenjem reformi i razvojnih projekata koji će doprineti boljitku svih građana. Takođe je istakao da se ne sme dozvoliti da se politički neistomišljenici tretiraju kao neprijatelji i da je dijalog jedini put ka rešavanju političkih problema.
Uprkos podelama u društvu i političke tenzije, bitno je sačuvati mir i stabilnost kako bi se obezbedila bezbednost svih građana. Nasilje i sukobi ne donose nikakvu korist, već samo produbljuju jazove i otežavaju izgradnju društva zasnovanog na demokratiji i vladavini prava.
Ovakvi incidenti samo pokazuju koliko je krhka politička scena u Srbiji i koliko je važno raditi na jačanju institucija i promociji demokratskih vrednosti. Državni organi, mediji i civilno društvo moraju zajednički raditi na stvaranju atmosfere u kojoj će se politički sukobi rešavati dijalogom i argumentovanim raspravama, umesto nasiljem i pretnjama.
Uprkos različitim političkim stavovima, svi građani treba da imaju mogućnost da slobodno izraze svoje mišljenje i učestvuju u političkom životu zemlje. Nasilje i pretnje ne smeju da budu sredstvo političke borbe, već se mora težiti mirnom i demokratskom rešavanju političkih nesuglasica.
Stoga je važno da se ovakvi incidenti osude i da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi se sprečilo njihovo ponavljanje u budućnosti. Građanski dijalog, poštovanje demokratskih principa i vladavina prava su temelji na kojima treba graditi snažno društvo i stabilnu političku scenu. A jedino zajedničkim naporima svih aktera društva možemo ostvariti ovaj cilj.