Trešnje na beogradskim pijacama koštaju pet puta više

Milan Petrović avatar

Na beogradskim pijacama se cene trešanja ne daju. Cene trešanja na beogradskim pijacama ostaju visoke, dok se voćari u Ritopeku žale da su prinuđeni da svoje trešnje prodaju po izuzetno niskim cenama. Otkupna cena trešanja u Ritopeku je između 80 i 150 dinara po kilogramu, dok se na beogradskim pijacama isto voće prodaje po ceni od 600 dinara po kilogramu.

Voćari u Ritopeku tvrde da njihove trešnje idu u izvoz u Hrvatsku, Sloveniju i Poljsku, gde se prodaju po ceni od 900 dinara po kilogramu. U tu cenu ulaze troškovi kao što su klasiranje, odnošenje otpada, struja za hlađenje i transport. Međutim, na lokalnoj pijaci u Ritopeku, cena trešanja varira od 50 do 120 dinara po kilogramu.

Voćari su nezadovoljni situacijom, jer napominju da su njihova ulaganja u proizvodnju trešanja vrlo visoka. Troškovi za preparate, đubriva, kao i visoka cena radne snage, čine proizvodnju neisplativom. Takođe, prinosi su veći od potražnje na tržištu, zbog čega voćari ne mogu prodati svoju robu po ceni koja bi im bila isplativa.

Na beogradskim pijacama, cena trešanja je pet puta viša nego u Ritopeku. Kilogram trešanja se prodaje po ceni od 600 dinara, dok se cela gajbica od šest kilograma u Ritopeku može naći po istoj ceni. Voćari tvrde da će trešanja biti dostupne još desetak dana, ali da cena neće padati, uprkos tome što dolaze i drugo letnje voće poput kajsija, kruški i malina. Cene na pijacama ovog proleća ostaju visoke, iako se otkupna cena voća stalno menja.

Voćari ističu da je situacija na tržištu nejasna, ali da su prinuđeni da prodaju svoju robu po niskim cenama, koje ne pokrivaju ni osnovne troškove proizvodnje. Kupci su zbunjeni visokim cenama na pijacama i nejasnom računicom preprodavaca. Voće će biti dostupno još nekoliko nedelja, ali se očekuje da cene neće padati, čak iako dolazi novo voće na tržište.

Milan Petrović avatar