Tri velike korejske kompanije žele da se vrate u Rusiju

Milan Petrović avatar

Tri velike globalne kompanije iz Južne Koreje, „Hjundai motor grup“, „Samsung elektroniks“ i „LG elektroniks“, razmatraju mogućnost povratka na rusko tržište usled potencijalnog ublažavanja sankcija prema Rusiji. Ova informacija je objavljena u članku „Koreja tajms“, koji naglašava da su korejske kompanije ubrzale studije izvodljivosti za nastavak poslovanja kako se pregovori o primirju između Rusije i Ukrajine intenziviraju.

Prema izvorima iz industrije, kompanija LG nedavno je delimično obnovila rad u svojoj fabrici blizu Moskve, koja je bila zatvorena od 2022. godine. Predstavnik kompanije je izjavio da je ova mera usmerena na „sprečavanje habanja proizvodnih objekata“ i da se koriste dostupni materijali u fabrici za proizvodnju. U ovoj fabrici se proizvode mašine za pranje veša i frižideri, što ukazuje na potencijalnu obnovu proizvodnih aktivnosti.

Izvršni direktor LG Elektroniks, Ču Džu Van, istakao je da kompanija „pomno prati situaciju“ i da bi mogla da nastavi sa radom kada sankcije budu ukinute. Ova izjava ukazuje na to da su kompanije spremne da reaguju na promene u političkoj klimi i tržištu.

S druge strane, „Hjundai elektrik“ planira da učestvuje na „Elektro 2025“, najvećoj ruskoj izložbi električne opreme, koja će se održati od 1. do 4. aprila. Ovaj događaj može poslužiti kao platforma za nastavak poslovanja i uspostavljanje kontakata sa lokalnim partnerima. U decembru 2023. godine, „Hjundai motor grup“ je prodao svoju fabriku u Sankt Peterburgu, ali sa opcijom da je otkupi nazad u roku od dve godine. To znači da će konzorcijum morati doneti odluku o nastavku rada do kraja ove godine, što dodatno naglašava hitnost situacije.

Podružnice „Kia“, „Hjundai mobis“ i „Hjundai stil“ nedavno su objavile nova radna mesta u Rusiji, što dodatno ukazuje na veliku verovatnoću obnavljanja proizvodnje. Ovo može značiti da kompanije već razmatraju povratak na tržište uprkos trenutnim izazovima.

„Samsung elektroniks“ je 2022. godine obustavio rad u svojoj fabrici u Kalugi, koja je godišnje proizvodila milion televizora, monitora i mašina za pranje veša. Iako su obustavili proizvodnju, kompanija je zadržala svoja prodajna mesta u Rusiji putem paralelnog uvoza i iznajmljivanja nekih od svojih proizvodnih linija lokalnim firmama. U februaru ove godine, „Samsung“ je izvestio o povećanju prodaje u Rusiji za 30% u odnosu na prethodnu godinu, što sugeriše da postoji potražnja za njihovim proizvodima.

Ruski predsednik Vladimir Putin je nedavno naložio vladi da izradi propise koji će olakšati povratak stranih kompanija na domaće tržište. Ova odluka može značiti da će se Rusija truditi da privuče strane investicije i kompanije, što može dovesti do stvaranja novih radnih mesta i poboljšanja ekonomskih prilika u zemlji.

Povratak ovih kompanija na rusko tržište mogao bi imati značajne posledice ne samo za ekonomiju Rusije, već i za globalnu ekonomiju. U svetu gde se ekonomije suočavaju sa izazovima poput inflacije i lančanih problema u snabdevanju, povratak velikih igrača može pomoći stabilizaciji tržišta i revitalizaciji određenih sektora.

Kao što pokazuje trenutna situacija, geopolitika i ekonomija su duboko povezani, a odluke koje donose velike kompanije mogu imati dalekosežne posledice. Dok se situacija u Ukrajini i Rusiji razvija, pažnja će biti usmerena na to kako će se ove kompanije prilagoditi i koje strategije će primeniti u susret mogućim promenama u sankcionim režimima. Sve u svemu, povratak ovih kompanija predstavlja složen i dinamičan proces koji će sigurno uticati na budućnost ruskog tržišta.

Milan Petrović avatar