Trik od sedam sekundi za sklapanje prijateljstva

Milan Petrović avatar

Kao deca, sklapanje prijateljstava nam je dolazilo prirodno. Dovoljno je bilo da podelimo igračku i već smo bili najbolji drugari. Međutim, kako starimo, taj proces postaje sve komplikovaniji. Mnogi od nas su ušli u rutinu i odavno nisu morali da napuste svoju zonu komfora da bi stekli nova prijateljstva. Zbog toga se možemo osećati nesigurno i nesnalažljivo kada pokušavamo da započnemo razgovor s nekim koga bismo želeli bolje da upoznamo.

Jedan zanimljiv trenutak iz života može promeniti naš profesionalni put. Alessia Fransisca, psihijatar i stručnjak za odnose, deli svoje iskustvo kada je u liftu razgovarala sa direktorkom koju je izuzetno cenila. U tom kratkom vremenu, izgovorila je samo jednu rečenicu koja je Alessiji ulila poverenje. Bez praznih priča i isticanja uspeha, ostvarila je trenutnu vezu. Ova situacija je inspirisala Alessiju da razvije naučno utemeljen trik koji koristi da bi ljude pretvorila u saveznike.

Trik koji je Alessia smislila se može nazvati „džedaj trik od sedam sekundi“. On podrazumeva pažljivo posmatranje sagovornika i davanje suptilnog, ličnog komentara. Formula je jednostavna: „Primetio/la sam [konkretan detalj] + [blaga lična opaska]“. Na primer, možete reći: „Primetila sam tvoju tetovažu, podseća me na moju omiljenu knjigu.“ Ovaj pristup funkcioniše jer pokreće oksitocin, hormon koji gradi poverenje, a takođe razbija odbrambeni stav kod sagovornika.

Zašto je ovaj trik važan? Većina razgovora ne uspeva da izgradi poverenje zbog nekoliko razloga. Naš mozak je programiran da ne veruje nepoznatim ljudima, što može biti prepreka u uspostavljanju novih veza. Osim toga, dosadni komentari poput „Kakvo je vreme?“ ne izazivaju radoznalost, a često se razgovori vode sa skrivenim motivima, što ljudi odmah primete.

Prema istraživanju iz 2002. godine objavljenom u Journal of Personality and Social Psychology, poverenje se gradi kroz mikromomente ranjivosti, a ne kroz savršenstvo. Na primer, možete priznati da imate problema s pamćenjem imena ili da ste nervozni zbog nečega. Ove male doze ranjivosti mogu otvoriti vrata za dublje razgovore.

Praktični primeri kako koristiti ovaj trik uključuju situacije na poslovnim događajima, sastancima ili čak u svakodnevnim interakcijama. Na poslovnom događaju možete reći: „Prosuo/la sam kafu već dva puta – ruke su mi nervozne kao i ja. Kako stojiš s kofeinom danas?“ U situaciji na sastanku, možete priznati da niste sigurni u svoj predlog: „Ovaj predlog sam prepravljao/la tri puta i još uvek nisam siguran/na. Da li se tebi to dešava?“

Nauka iza „brzog poverenja“ pokazuje da se prvi utisak formira za manje od 10 sekundi, a deljenje nečega ličnog može pomoći da se druga osoba oseća sigurno da uzvrati. Takođe, usklađivanje tonova i energije sa sagovornikom aktivira efekat „sličnosti“, što dodatno podstiče povezivanje.

Da biste ovaj trik koristili bez greške, važno je primetiti nešto specifično kod sagovornika, dodati malo skromnosti i završiti pitanjem koje poziva na reakciju. Na primer: „Pokušavao/la sam da gajim biljke pet puta i svaku sam ubio/la. Imaš li neku tajnu?“. Izbegavajte preterano lične informacije, previše samokritike ili forsirani humor. Držite razgovor laganim i autentičnim.

Prijateljstva su izuzetno važna. Novac dolazi i odlazi, karijerni uspeh vremenom bledi, ali prijatelji nas obogaćuju na duže staze. Građenje i održavanje odnosa jedno je od najvrednijih ulaganja u životu. Prijateljstva donose radost, podršku i osećaj pripadnosti, što su neprocenjive vrednosti u savremenom društvu.

Milan Petrović avatar