U domovima zdravlja povećan broj pregleda dece zbog ujeda krpelja i BRNU virusa

Milan Petrović avatar

U domovima zdravlja se beleži povećan broj pregleda dece zbog stomačnih infekcija, ujeda krpelja i virusnog oboljenja BRNU virusa. Dr Marija Golubović ističe da se najviše dece javlja zbog BRNU virusa i ujeda krpelja. BRNU virus izaziva bolest šaka, stopala i usta i lako se prenosi preko sekreta, pljuvačke, ruku i igračaka. Najviše je pogođen predškolski uzrast dece, od 2 do 3 godine. Simptomi virusa uključuju temperaturu, glavobolju, bol u grlu, odbijanje obroka i kašaste stolice. Ospa se javlja drugog ili trećeg dana bolesti, a terapija je simptomatska. Bolest traje oko 10 dana i prolazi bez komplikacija.

Pored BRNU virusa, deca se takođe javljaju zbog uboda krpelja koji prenose bakteriju Borreliju Burgdorferi koja izaziva Lajmsku bolest. Roditeljima se savetuje da se odmah jave u dom zdravlja ukoliko primete krpelja na koži deteta radi uklanjanja istog. Analizu krpelja i terapiju će odrediti pedijatar. U Domu zdravlja Savski venac, u predškolskom dispanzeru broj pregleda po lekaru iznosi oko 50, sa oko 200-300 pregleda nedeljno, od kojih polovina dolazi zbog bolesti šaka, stopala i usta, dok oko 20 odsto dolazi zbog uboda krpelja.

Ovakvi trendovi u zdravstvenim ustanovama zahtevaju povećanu pažnju kako bi se sačuvalo zdravlje dece i sprečilo širenje ovih bolesti. Preventivne mere kao što su redovno održavanje higijene, izbegavanje kontaminiranih igračaka, nošenje zaštitne odeće prilikom boravka u prirodi i redovna kontrola deteta nakon boravka napolju mogu pomoći u sprečavanju stomačnih infekcija, ujeda krpelja i virusnih oboljenja.

Važno je da roditelji i staratelji budu informisani o simptomima ovih oboljenja i pravilno reaguju kako bi se deca odmah odveo u zdravstvenu ustanovu radi pregleda i tretmana. Rano otkrivanje i lečenje ovih bolesti može značajno uticati na brži oporavak dece i sprečiti moguće komplikacije.

U skladu sa preporukama stručnjaka, potrebno je educirati roditelje i decu o merama prevencije kako bi se smanjio rizik od infekcija i oboljenja. Takođe, važno je redovno pratiti zdravstvene trendove i statistike u domovima zdravlja kako bi se blagovremeno reagovalo na eventualni porast broja slučajeva određenih oboljenja.

Kroz sprovođenje edukativnih kampanja, saradnju sa lokalnim zajednicama i angažovanje stručnjaka, moguće je unaprediti zdravstvenu zaštitu dece i sprečiti širenje zaraznih bolesti. Zajedničkim delovanjem, možemo doprineti očuvanju zdravlja najmlađih članova društva i osigurati im sigurno i bezbrižno odrastanje.

U cilju prevencije infekcija i oboljenja kod dece, važno je osigurati adekvatnu zdravstvenu negu, pratiti zdravstvene trendove i redovno informisati javnost o merama prevencije. Samo kroz zajednički rad i odgovorno ponašanje možemo obezbediti zdraviju budućnost za našu decu. Važno je da svi budemo odgovorni prema svojoj i tuđoj deci kako bismo zajedno doprineli očuvanju zdravlja i blagostanja najmlađih članova društva.

Milan Petrović avatar