U institutu za voćarstvo u Čačku održana smotra srpskih šljivovica

Milan Petrović avatar

Na Institutu za voćarstvo u Čačku održana je 13. Smotra najboljih srpskih šljivovica na kojoj je rakija PREPEČENICA Dragića Gajovića iz Guberevca proglašena najboljom od 76 ocenjenih uzoraka. Ova manifestacija organizuje se u saradnji sa gradom Čačkom i okuplja najkvalitetnije rakije koje su već bile nagrađene zlatnim medaljama širom Srbije. Među najboljim rakijama na smotri su bile još i rakije Jovane Bojović iz Čačka, Gordane Minić iz Trepče, „Želje“ iz Nanomira, Nikole i Stojana Tasića iz Aranđelovca, „Minićeve kuće rakije“ iz Trepče, Ilije Rudića iz Borče, Batica Stefanovića iz Vlasotinca.

Institut za voćarstvo u Čačku je poznat po stvaranju novih sorti šljive, kao i očuvanju starih sorti koje su osnova za pravljenje kvalitetne srpske rakije. Pored 18 sorti šljive koje su nastale u ovom institutu, stručnjaci kontinuirano rade na očuvanju tradicionalnih sorti. Prema višem naučnom saradniku dr Branku Popoviću, ovom smotrom se povezuju šljivarski region Čačka i srpska šljivarska scena.

Prošlogodišnja najbolja rakija bila je ona proizvedena i negovana 15 godina od strane Dragića Gajovića iz Guberevca. Drugo i treće mesto su osvojile rakije Jovane Bojović i Gordane Minić. Među najboljih deset su se našle rakije „Želje“ iz Nanomira, te rakije Nikole i Stojana Tasića iz Aranđelovca. Minićeva kuća rakije iz Trepče i Ilija Rudić iz Borče dele 7. i 8. mesto, dok se Batica Stefanović iz Vlasotinca nalazi na 9. mestu. Srpska šljivovica je upisana na Listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva zahvaljujući ovoj čačanskoj smotri.

Ova manifestacija je važna za promociju srpske šljivovice kao nacionalnog proizvoda od izuzetnog kvaliteta. Pored toga, ova smotra doprinosi očuvanju tradicije stvaranja srpske rakije i povezivanju šljivarskih regiona u Srbiji. Kroz ocenjivanje najboljih rakija, institut u Čačku ističe važnost tradicionalnih sorti šljive i pravilne proizvodnje rakije kako bi se obezbedio vrhunski kvalitet ovog nacionalnog alkoholnog pića.

Sa preko 76 ocenjenih uzoraka, Smotra najboljih srpskih šljivovica u Čačku predstavlja vrhunski događaj koji okuplja ljubitelje rakije, proizvođače, stručnjake i istraživače iz oblasti voćarstva. Kroz ovu manifestaciju se ističe značaj srpske tradicije proizvodnje rakije, kao i važnost očuvanja starih sorti šljive koje su osnova za pravljenje kvalitetnog alkoholnog pića. Dragić Gajović iz Guberevca se istakao kao najbolji proizvođač rakije na ovoj smotri, dok su i ostali učesnici pokazali visok nivo kvaliteta i posvećenosti u proizvodnji rakije.

Smotra najboljih srpskih šljivovica u Čačku predstavlja važan događaj za srpsku tradiciju proizvodnje rakije. Kroz ocenjivanje najboljih rakija, stručnjaci ističu važnost kvaliteta, tradicije i inovacije u proizvodnji ovog nacionalnog alkoholnog pića. Dragić Gajović iz Guberevca se istakao kao najbolji proizvođač rakije, dok su i ostali učesnici pokazali visok nivo posvećenosti i stručnosti u proizvodnji rakije. Kroz ovu smotru se promoviše srpska šljivovica kao proizvod od vrhunskog kvaliteta i doprinosi očuvanju tradicije stvaranja ovog nacionalnog pića.

Milan Petrović avatar