U Arhivu Vojvodine predstavljena je knjiga „Srednjovekovna utvrđenja Banata“ autora dr Čemere Zoltana. Arhiv Vojvodine i Izdavačka kuća „Prometej“ su suizdavači ove knjige koja prati istoriju regiona Banata kroz različite periode i sukobe koji su oblikovali njegovu teritoriju. Banat je bio pogranična oblast između različitih kultura i civilizacija, što je rezultiralo izgradnjom brojnih fortifikacija tokom srednjeg veka.
Tokom antičkog perioda, Banat je bio granica između Rimskog carstva i Barbarikuma, a kasnije je bio pogranična oblast Ugarske suprotstavljena Vizantijskom carstvu, Srbiji, Bugarskoj i Otomanskoj državi. Periodi pograničnih ratova, kao što su vizantijsko-ugarski sukobi u 12. veku i tursko-ugarski sukobi u 14-16. veku, doveli su do potrebe izgradnje brojnih fortifikacija duž obronaka Dunava.
Autor knjige je istraživao istorijsku, arheološku i topografsku građu kako bi prikazao evoluciju vojne arhitekture u regionu Banata. Knjiga beleži gotovo stotinu odbrambenih objekata, od kojih je većina opstala tokom srednjovekovnog perioda. Dva glavna razdoblja u razvoju vojne arhitekture Banata su županijske tvrđave koje su dominirale od kraja 10. do kraja 13. veka, i kastrumi i kastelumi koji su bili karakteristični od početka 14. do sredine 16. veka.
Knjiga je predstavljena u Arhivu Vojvodine uz prisustvo Prof. dr Đure Hardija, Zorana Kolundžije i dr Nebojše Kuzmanovića. Dr Čemere je održao zanimljivo predavanje o svojim istraživanjima i rezultatima, što je izazvalo živu diskusiju među prisutnima. Moderator događaja bio je arhivistkinja Sanja Demirović.
Ova knjiga predstavlja važan doprinos proučavanju istorije i arhitekture Banata tokom srednjeg veka. Autor je temeljito istražio materijal i predstavio ga na pregledan način, omogućavajući čitaocima da se upoznaju sa bogatom kulturnom i vojnom prošlošću ovog regiona. Zahvaljujući saradnji Arhiva Vojvodine i Izdavačke kuće „Prometej“, ova knjiga će biti dostupna široj publici koja se interesuje za istoriju i arheologiju ovog područja.