Prema izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje, svako peto dete koje je rođeno prošle godine u beogradskim porodilištima imalo je neku vrstu komplikacije. Iako je ukupan broj porođaja porastao u poređenju sa godinom pre, broj novorođenih beograđana je opao za 474 u odnosu na 2022. godinu, što ukazuje na to da je više žena iz unutrašnjosti rodilo bebu u prestonici. Dečacu su opet bili brojniji od devojčica.
Statistika GZJZ pokazuje da je u Beogradu prošle godine zabeležen 19.121 porođaj, od kojih je 15.999 bilo žena sa prebivalištem u Beogradu. Oko 16,3% porodilja dolazilo je iz ostalih gradova Srbije. Rizici tokom porođaja evidentirani su kod 19,4% porodilja sa jednom ili dve komplikacije, dok su patološka stanja zabeležena kod 19,2% živorođene dece.
Najčešće dijagnoze u novorođene dece su bile vezane za krvarenje i bolesti krvi, poremećaje u toku trudnoće i urođene anomalije mišićno-koštanog sistema. Najveći broj porođaja obavljen je u Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front“, a zatim u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Prosečan boravak u bolnici za porodilje bio je od pet do sedam dana, a većina njih je bila u četvrtoj deceniji života. Većina dece rođenih prošle godine imala je telesnu masu između 3.000 i 3.499 grama. Prosečna starost porodilja je bila 31,6 godina, a najmlađa mama imala je samo 13 godina dok je najstarija imala 55 godina.
Prirodni porođaj je i dalje najčešći način dolaska beba na svet, dok je carski rez urađen kod 30,8% porodilja. Višeplodne trudnoće su registrovane kod 305 porođaja, od kojih se većina porodila carskim rezom.
Ukupno gledajući, i pored porasta broja porođaja, evidentno je da su komplikacije pratile svako peto dete rođeno prošle godine u beogradskim porodilištima. Takođe, vidljivo je da je sve veći broj žena iz unutrašnjosti Srbije biraju prestonicu za porođaj, što može ukazivati na bolju opremljenost i kvalitet usluga u beogradskim zdravstvenim ustanovama.